Minari - w kinach już od piątku 18 czerwca! (ZWIASTUN) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Minari - w kinach już od piątku 18 czerwca! (ZWIASTUN)

Materiały promocyjne BestFilm
 
Już od piątku (18 czerwca) w kinach „Minari” - czuła, zawadiacka i mądra pochwała codzienności i bardzo osobista historia o sztuce zapuszczania korzeni!

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę
z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść
o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości
i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

„Minari” to zabawna, nastrojowa i pełna czułości oda na cześć rodziny, której jedno pokolenie ryzykuje wszystko, aby zrealizować marzenia drugiego. Film jest tak żywy jak prawdziwe wspomnienia. Chociaż początkowo „Minari” może wydawać się historią, którą już nieraz słyszeliśmy – opowieścią o imigrantach, którzy pragną zrealizować swój amerykański sen – reżyser Lee Isaac Chung zaprezentował świeże i zaskakujące podejście. W ramach pozornie zabawnych, przejmujących i szczerze opisanych rodzinnych wspomnień otrzymujemy bardziej uniwersalne rozważania.

„Minari” ma na swoim koncie OSCARA dla Youn Yuh-jung w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. W sumie film miał 6 nominacji do Nagrody Akademii - Najlepszy Film Najlepszy Reżyser (Lee Isaac Chung), Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Lee Isaac Chung), Najlepszy Aktor (Steven Yeun), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Yuh-jung Youn) i Najlepsza Muzyka Oryginalna (Emile Mosseri).

Za rolę ekscentrycznej babci Youn Yuh-jung została także nagrodzona BAFTA oraz statuetką Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Jest również pierwszą koreańską aktorką, która otrzymała nominację do Critics' Choice Movie Award.

„Minari” zdobyło również Złoty Glob w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, jest też bezapelacyjnym zwycięzcą MFF Sundance 2020 (Nagroda Publiczności
i Nagroda Główna Jury). „Minari” otrzymało także Critic Choice Awards - Nagrody Dziennikarzy Amerykańskich - w kategoriach: Najlepszy Młody Aktor (cudowny Alan S. Kim) i Najlepszy Film Zagraniczny.  
 
 
Download images