Wielka Historia: Grzegorz Kantecki - Niewygodne szczegóły życia intymnego Adama Mickiewicza.(5 min. czytania) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Wielka Historia: Grzegorz Kantecki - Niewygodne szczegóły życia intymnego Adama Mickiewicza.(5 min. czytania)

W podręcznikach nie znajdziecie o nich ani słowa

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu, całość jest dostępna na stronie wielkahistoria.pl

Dziękujemy redakcji Wielkiej Historii za umożliwienie umieszczenia na naszej stronie ciekawych materiałów historycznych.

Zdjęcie: Adam Mickiewicz na portrecie nieznanego malarza i pożegnanie poety z Marylą na rysunku z drugiej połowy XIX wieku.
 

Około 1820 roku Adam Mickiewicz był dopiero początkującym poetą i zbiedniałym nauczycielem. Zachowywał się już jednak jak najprawdziwszy gwiazdor. Zalecał się do zamożnej dziewczyny zaręczonej z innym i sypiał z mężatką, zresztą niemal pod okiem jej nieświadomego męża.

Szkolne podręczniki ochoczo wspominają o wielkiej, nieszczęśliwej miłości Adama Mickiewicza, jaką była młodsza od niego o rok Maryla Wereszczakówna. Kobieta stanowiła dla niego inspirację, wręcz muzę. Ale już szczegóły ich relacji(DALEJ)

Maryla Wereszczakówna na portrecie z ok. 1819 roku.
                                  Maryla Wereszczakówna na portrecie z ok. 1819 roku.
 
WielkaHistoria

Tekst powstał w oparciu o książkę Sławomira Kopra pt. Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych (Wydawnictwo Fronda 2022).