Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
ZNP: Potrzebne pilne rozmowy o budżecie na 2020 r.
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   Związek Nauczycielstwa Polskiego chce rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach nauczycieli. Przedmiotem dyskusji ma być projekt ustawy budżetowej na 2020 rok i określona w nim kwota bazowa dla nauczycieli. Mimo obietnic ministra, nie uwzględnia ona podwyżek pensji.
– Pilnych rozmów wymaga określona w projekcie budżetu państwa na rok 2020 wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli...
Dyrektor technikum tylko z magisterką
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock

MEN ogranicza możliwość pełnienia funkcji dyrektora szkoły bez tytułu magistra. Nie będzie to już możliwe m.in. w technikach. Zmiana nie dotyczy zbyt dużej liczby osób, bo obecnie tylko 47 dyrektorów nie posiada studiów drugiego stopnia. Zmiany dotyczą także wymogu posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.
  Weszło w życie nowe rozporządzenie dotyc...
Z religii się ucznia nie zwalnia, tylko się go na nią zapisuje
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock

Nie można wymagać, by rodzice wypisywali dziecko z religii. Zgodnie z prawem żąda się od nich wyłącznie pozytywnej deklaracji uczestnictwa w tych zajęciach. Nie ma też podstaw do organizowania lekcji religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych.

Lekcje religii organizuje się na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Problematycz...
MEN: Podwyżki dla nauczycieli do 229 zł, ale nie wiadomo od kiedy
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   W przyszłym roku przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. - mówił w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Oznacza to wzrost minimalnych pensji pedagogów o ok. 200 zł. Minister nie podał jednak informacji, kiedy wynagrodzenia maja wzrosnąć.
W 2020 r. planowany jest jeszcze wzrost wynagrodzeń o 6 proc., ale trudno, żeby był on od stycznia, ponieważ ta ...
Biskupi zachęcają do oporu przeciw >demoralizującym treściom< w szkołach
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   Wystawienie dziecka na demoralizujące treści może stanowić naruszenie dóbr osobistych jego i rodziców, a w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną organu prowadzącego szkołę lub organizacji prowadzącej zajęcia – stwierdzili biskupi obradujący w Częstochowie na posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu Polski.   W dokumencie skierowanym do rodzicó...
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   Rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się w poniedziałek 2 września i zakończy 26 czerwca 2020 roku. Ferie zimowe, zaplanowane na cztery tury, jako pierwsi rozpoczną 13 stycznia uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.   Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych:(DALEJ)   ...
Minister: Tylko nieliczne szkoły planują lekcje o seksualności
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   Dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka to sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach - twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego w większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś zajęcia tego typu. 
To reakcja ministra na stanowisko Rady S...
Szef MEN zapowiada podwyżki dla nauczycieli w przyszłym roku
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: www.gov.pl   Wrześniowa podwyżka będzie "oczywiście obowiązywała także w kolejnych latach" – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w liście do nauczycieli i dyrektorów szkół. I poinformował, że podjął starania o podniesienie nauczycielskich pensji w następnym roku.
W środę 28 sierpnia br. Dariusz Piontkowski skierował list do nauczycieli i dyrektorów szk&o...
Podwyżki dla nauczycieli 2020? Nie w ustawie budżetowej
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock   Jest już projekt ustawy budżetowej na 2020 r., w której określa się kwotę służącą do wyliczania wynagrodzeń nauczycieli. Na tej podstawie można zwykle prognozować, czy pedagodzy dostaną podwyżki - w przyszłym roku się na to nie zapowiada, ale nie sprawdzą się też pesymistyczne prognozy o wycofaniu się z tegorocznych obietnic.
Resort finansów proponuje, by kwota ba...
Przemoc to nie sposób na budowanie nauczycielskiego autorytetu
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Zdjęcie: źródła: iStock  
Nauczyciele zbyt często stosują przemoc - zwracał uwagę rzecznik praw dziecka. Według części pedagogów inaczej dyscypliny utrzymać się nie da. Jednak zdaniem ekspertów, autorytet nauczyciela wypracowany bez przemocy werbalnej czy jakiejkolwiek innej w dzisiejszej szkole jest możliwy.

Lucyna Bojarska, autorka wielu publikacji o autorytecie nauczycielskim, obecnie pra...
Wybierz stronę: |<  <<  <  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18    >  >>  >|