Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
Rozstrzygnięcie konkursu ,,O pióro burmistrza"
Czytaj całość
We wtorek, 23-go lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi wyłoniono laureatów IX Konkursu Ortograficznego pn. ,,O pióro burmistrza".  To kolejna edycja przedsięwzięcia, które zachęca dzieci do rozwijania umiejętności poprawnego pisania oraz nauki reguł ortograficznych. W konkursie wzięło udział 33 uczniów.  Pierwsze miejsce zajęła Amelia Pobóg- Lenartowicz, uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi. Zwyciężczyni otrzymała tytułowe pióro z rąk Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego. &...
Kolejne stypendia od Stowarzyszenia "Via Natura"!
Czytaj całość
Tucholskie Stowarzyszenie "Via Natura" przyznało stypendia kolejnym zdolnym studentom. Wsparcie w wysokości 5000 złotych otrzymały trzy osoby. Uroczystość wręczenia zaświadczeń prowadziła inicjatorka corocznej akcji stypendialnej prezes Stowarzyszenia "Via Natura", pani Halina Janowska- Giłka. Fundatorami stypendiów są m.in. Senator RP Andrzej Kobiak, nadleśniczowie Nadleśnictw  (m.in. Osie, Trzebciny, Zamrzenica, Woziwoda) oraz znani artyści ( m.in. Robert Janowski, Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jacek Wójcick...
Spotkanie z historią Tucholi
Czytaj całość
W piątek (05.02) w Książnicy Tucholskiej odbyła się niecodzienna lekcja historii. Spotkanie dotyczyło życia i działalności pierwszego komisarycznego burmistrza Tucholi Klemensa Rzendkowskiego.

Wzięły w nim udział również jego wnuczki - Urszula Fryzowska i Renata Iłowska. Nie brakowało chwil radości i wzruszenia.

Pomysłodawcą spotkania był burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Zorganizowała je Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego przy współpracy Zespołu Szkół Ogólnokształ...
Tucholskie przedszkolaki piekły szneki z glancem
Czytaj całość
Prezes Stowarzyszenia Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi Zenobia Majka oraz Anna Kulesza odwiedziły dzieci w Przedszkolu nr 1 w Tucholi. Przeprowadziły warsztaty pieczenia szneków z glancem.

Wizyta odbyła się 26 stycznia br. na zaproszenie dyrekcji placówki.

Dzieci dowiedziały się, jak wyrabia się ciasto drożdżowe, uczyły się je wałkować i układały przygotowane szneki na blachę. Następnie dekorowały ciasto wiśniami i kruszonką. Po upieczeniu dzieci same lukrowały szneki. Na zakończenie warsztatów ...
W Legbądzie triumfowała tucholska „Trójka”
Czytaj całość
14 stycznia br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie odbyły się XVIII Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego w mini piłce siatkowej dziewcząt.

Organizatorem zawodów przy współpracy z powiatem tucholskim była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie. Otwarcia zawodów dokonał burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

W turnieju wzięły udział reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi, Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. płk. Józefa Wryczy w Tucholi, Szkoły Podstawowej w Cekcynie o...
Bez obowiązku. Sejm zniósł wiek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków
Czytaj całość
Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków nowelizując ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 269 posłów (PiS, większość Kukiz'15), 156 było przeciw (PO i Nowoczesna), 17 wstrzymało się od głosu (15 z PSL). Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Zgodnie z nowelizacją w miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięcio...
„Borowianka” na scenie WDK w Raciążu
Czytaj całość
W minioną niedzielę (13 grudnia) w Wiejskim Domu Kultury w Raciążu odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Borowianka”. Obejrzeli je nie tylko mieszkańcy sołectwa Raciąż, ale i goście z okolicznych miejscowości (np. Lotyń, Lubierzyn, Wysoka).

Dużym walorem przedstawienia było wykorzystanie motywu wędrownego baśni braci Grimm, tj. Kopciuszka i osadzenie go w realiach wsi borowiackiej, o czym świadczyły stroje przyozdobione haftem borowiackim, jak również scenografia nawiązująca do wystroju dawnej wiejskiej chaty.

Real...
W Raciążu rozstrzygnięto kolejny eko konkurs
Czytaj całość
9 grudnia br. w Szkole Podstawowej w Raciążu odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego polegającego na zbiórce surowców wtórnych.

W zbiórce udział wzięło 129 osób. Dzieci zbierały puszki aluminiowe, makulaturę i butelki plastikowe. Razem uzbierały 580 kilogramów butelek, 420 kilogramów puszek i 3 290 kilogramów makulatury.

Akcję ekologiczną promującą recykling i troskę o środowisko prowadzi się od 1994 roku. Często dzieci są wspomagane przez dorosłych i to nie tylko rodzic&oacu...
Gimnazjalistka z Tucholi zwyciężczynią konkursu „O Pióro Burmistrza”
Czytaj całość
8 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI Konkursu Ortograficznego pt. „O Pióro Burmistrza” dla gimnazjów.

W konkursowe szranki stanęło 22 gimnazjalistów z powiatu tucholskiego klas I - III z Cekcyna, Gostycyna, Żalna oraz Tucholi.

Oto laureaci:

I miejsce – Izabela Wasiliew - Gimnazjum nr 1 w Tucholi
II miejsce- Mateusz Okonek - Gimnazjum Powiatowe w Tucholi
III miejsce - Natalia Hoppe - Gimnazjum Po...
Od siedmiu lat. Obowiązek szkolny będzie dotyczył 7-latków, przedszkolny 6-latków
Czytaj całość
- Zmieniamy patrzenie na edukację. Najważniejsze jest dziecko. Ustawiamy rodzica i nauczyciela w partnerskich pozycjach – minister edukacji Anna Zalewska zaprezentowała założenia projektu ustawy o systemie oświaty

Szefowa MEN wraz z poseł Marzeną Machałek przedstawiła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który m.in. określa wiek obowiązku szkolnego na 7 lat.

– Ustawa jest tak zaprojektowana, by do minimum ograniczyć ewentualne zamieszanie. Mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Mamy wyznaczone...
Wybierz stronę: |<  <<  <  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29    >  >>  >|