Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
Szkoły specjalne mocno się zmieniły i są potrzebne w systemie
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Ministerstwo Edukacji i Nauki zmusi dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by uczyły się w zwykłych szkołach - alarmowali oświatowcy w mediach społecznościowych. Resort dementuje informację o tym, że zamierza zlikwidować szkoły specjalne. I dobrze, bo jak mówi Prawo.pl Zyta Czechowska, pedagożka specjalna, są one w systemie niezbędne.
Beata Igielska: Jaki jest obecnie system szkolnictwa specjalnego?
<...
MEN przeanalizuje, czy niektóre podręczniki powinny zostać dopuszczone do użytku szkolnego
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Minister edukacji i nauki powołał nowego pełnomocnika do spraw podstaw programowych i podręczników - został nim Artur Górecki, zastępca dyrektora Departamentu Programów Nauczania i Podręczników. Odbyło się też pierwsze posiedzenie komisji, która zajmie się zasadami dopuszczania do użytku podręczników z niektórych przedmiotów.

Chodzi o podręczniki do języka polskieg...
Wymień prawdy wiary i siedem grzechów głównych - religia może zagościć na maturze
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Resort edukacji wraca do tematu religii na maturze - takie zmiany postuluje Kościół. Argumentem przemawiającym za tym pomysłem ma być ułatwienie rekrutacji na studia teologiczne – jednak wcześniej takie postulaty były krytykowane. Tłumaczono wtedy, że naruszałoby to zasadę rozdziału kościoła od państwa.

Do resortu edukacji trafił dokument Komisji Episkopatu Polski w tej sprawie i – jak zapowiedział wicem...
W 2021 bez podwyżek dla nauczycieli - jest projekt rozporządzenia
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata Po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku nie będzie żadnych podwyżek dla nauczycieli. Resort edukacji i nauki przekazał właśnie do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynika z niego, że zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie.

- Projektowane rozporządzenie nie wprowadza zmian w zakresie wysokości kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, utrzy...
MEN: Nie planujemy likwidacji szkół specjalnych
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące szkół specjalnych. Dementujemy. Nie planujemy likwidacji tych placówek - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zapewnia, że placówki te są ważnym elementem systemu oświaty. Resort informuje jednak, że pracuje nad zmianami dotyczącymi wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami.
- Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową, lepszą...
Składek na radę rodziców nie ściągnie komornik - grożenie na bakier z prawem
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Wpłaty na szkolne rady rodziców są dobrowolne i nie da się ich ściągnąć, więc grożenie egzekucją komorniczą lub „listy hańby” z nazwiskami tych, którzy się nie wywiązują z wpłat są mocną przesadą. Niezależnie od słuszności celu, na jaki gromadzone są pieniądze. Nawet złożone przez rodziców deklaracje wpłat nie są zobowiązaniami, które można w jakikolwiek sposób egzekwować. ...
Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Egzaminy próbne w tym roku mogą odbywać się na terenie szkoły – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co ciekawe, resort edukacji uregulował tę kwestię w rozporządzeniu epidemicznym, zamiast w rozporządzeniach dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

- Możliwość przeprowadzenia stacjonarnego próbnego egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przewiduje par. 28 ust. 13 pkt 16 ro...
Będziesz memem - cyberprzemoc powszechna podczas zdalnego nauczania
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Zamiast wyzwisk na korytarzu ośmieszający filmik na Youtube - dręczyciele ze szkół przenieśli swoją aktywność do internetu. Łatwo nagrać, jak kolega jąka się podczas zdalnej lekcji lub zrobić zrzut ekranu z jego głupią miną. Uczniowie, ale także placówki oświatowe nie do końca radzą sobie z tym zjawiskiem. A to problem wychowawczy i prawny.

Część takich zachowań to ewidentne złamanie prawa i koni...
Ćwiczenia, badania okulistyczne, dodatkowe zajęcia - sposób MEN na koronawirusa
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Ministerstwo edukacji pracuje nad rozwiązaniami, które mają ograniczyć skutki pandemii w edukacji. Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że działania te będą wspomagać dzieci i młodzież w zakresie zdrowia psychicznego, fizycznego, problemów okulistycznych i nadrabiania braków w edukacji.

Na antenie radiowej Jedynki szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że priorytetem jest m.in. obszar psychologi...
Państwo będzie monitorowało losy absolwentów szkół ponadpodstawowych
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie sie Państwo z częścią artykułu, reszta dostępna jest na stronie: /www.prawo.pl/oswiata   Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Chodzi o monitorowanie losów absolwentów szkół ponadpodstawowych. Teraz są oni pomijani - monitoruje się tylko ekonomiczne kariery absolwentów szkół wyższych. Nie wiadomo więc, jak na rynku pracy radzą sobie osoby po szkołach branżowych lub specjalnych

To, by takie informacje, zbierane były w jednym miejscu, zaleca Unia Europ...
Wybierz stronę: |<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|