Reporter-24.pl - wiadomości, Tuchola, powiat tucholski
Podwyżka dla nauczycieli to ok. 145zł
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   Jest już projekt rozporządzenia ws. minimalnych wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. Pensje mają wzrosnąć o ok. 5 proc, co oznacza podwyżkę od 121 zł do 166 zł brutto. Na podwyższone wypłaty nauczyciele mogą liczyć najpóźniej po trzech miesiącach od opublikowania ustawy budżetowej, ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.
Według projektu ustawy budżetowej na 2019 r. kwota bazowa służąca do wyliczania wynagro...
Kryteria oceniania nadal nie uwzględnią wszystkich nauczycieli
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Źródło iStock Od 2019 r. znikają regulaminy oceniania nauczycieli, MEN chce, by jakość pracy pedagogów była weryfikowana jedynie na podstawie rozporządzenia. Nie zamierza przy tym zmieniać określonych w tym akcie prawnym kryteriów. Nie zlikwiduje to zatem wszystkich problemów z oceną nauczycieli, niektórzy wciąż mogą nie mieć szans na najwyższą notę, a tym samym na dodatek dla najlepszych.   Zm...
Odpis na fundusz socjalny nauczycieli na poziomie sprzed 5 lat
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl     Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na jednego nauczyciela w 2019 r. wyniesie 2989,35 zł. Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową. Teraz zmiana czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Według Karty Nauczyciela odpis na zakładowy fundusz socjalny zależy od kwoty bazowej określanej właśnie w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej - czyli ustawie okołobudżetowej....
Więcej nauczycieli bez kwalifikacji
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl Żródło: iStock  Remedium na braki kadrowe w szkołach jest udzielanie większej liczby zezwoleń na zatrudnienie osób, które nie mają wymaganych przez prawo oświatowe kwalifikacji - alarmują związkowcy. Oceniają, że może się to negatywnie odbić na jakości nauczania. Dane kuratoriów faktycznie pokazują, że liczba udzielonych zezwoleń znacznie wzrosła.
  Pod koniec listopada minister ed...
Przerwa świąteczna dla ucznia, niekoniecznie dla nauczyciela
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   Nauczyciel nie ma urlopu w czasie przerw świątecznych - przypomina MEN. Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że istnieje potrzeba zapewnienia dzieciom opieki np. w Wigilię, może przydzielić nauczycielom zajęcia w tym czasie. Nie chodzi oczywiście o lekcje, ale o zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.  
alendarz roku szkolnego 2018/2019 przewiduje  dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową (na Boże Narodzenie) o...
Nauczyciel zarabia mniej niż inni specjaliści
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   Według danych GUS specjaliści zarabiali netto o 22 proc. więcej niż przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. Wyjątkiem są nauczyciele, nawet na najwyższym stopniu awansu zawodowego zarabiają 95-101 proc. tej stawki - podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zapowiada, że jeżeli MEN nie zgodzi się na podwyżki, pedagodzy rozpoczną akcję strajkową.  
- Na 7 stycznia zaprosiłem pana premiera na spotkanie prezydium zar...
Szkoły dostaną pieniądze na organizację dodatkowych zajęć
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   MEN zapowiada zmiany w przepisach regulujących zajęcia dodatkowe i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Związki zawodowe i samorządowcy alarmują, że po likwidacji tzw. "godzin karcianych" dochodzi do nadużyć - nauczycielom przydziela się dodatkowe obowiązki bez odpowiedniej gratyfikacji finansowej. Co więcej brakuje pieniędzy na sfinansowanie dodatkowych lekcji.  
- Wspólnie ze związkami zawodowym...
Na zwolnieniach prawie półtora tysiąca pedagogów
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   Według resortu edukacji protest nauczycieli objął niewielką liczbę szkół i przedszkoli. Jak podkreśliła we wtorek wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele mają prawo korzystać ze zwolnień lekarskich, ale dyrektorzy szkół i przedszkoli muszą przestrzegać procedur. Wiceminister podkreśliła również, że pensje pedagogów rosną i MEN będzie się trzymać swoich planów w tej materii. &nbs...
SA: Dyrektor szkoły musi być przygotowany na krytykę
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl   Decyzje dyrektora szkoły dotyczące kierowania placówką szkolną podlegają ocenie i weryfikacji. Dlatego merytoryczna krytyka, nawet surowa, nie narusza dóbr osobistych osoby pełniącej tę funkcję - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Sąd podkreślił, że powódka, która poczuła się pismem skrzywdzona, rzeczywiście nie zastosowała się do otrzymanych zaleceń.  
Grażyna M. była dyrektor s...
Rodzica nie można zmusić do informowania, że dziecko ma wszy
Czytaj całość
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią artykułu. Całość dostępna jest na stronie: oswiata.abc.com.pl

Wszawica to choroba, z którą wciąż boryka się wielu uczniów i przedszkolaków. Rodzice często uznają problem za wstydliwy i nie informują o nim ani placówki, ani innych rodziców, co sprawia, że po kilku dniach pasożyty roznoszą się po całej klasie. Prawo oświatowe nie daje dyrektorom jasnej odpowiedzi, jak postępować w takich sytuacjach, pomocne mogą być natomiast procedury stworzone przez sanepid.<...
Wybierz stronę: |<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|