Daty, daty, daty: 16 września – 22 września - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 16 września – 22 września

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Zdjęcie ze strony: gdansk.jewish.org.pl
247 lat temu, 17 września 1772 roku, w wyniku I rozbioru Polski, do Tucholi wkroczyły wojska pruskie.

176 lata temu, 20 września 1843 roku, w Tucholi poświęcono synagogę. Z czasem obok synagogi, zlokalizowanej przy obecnej ulicy Gabrychów, znajdowały się też na początku XX wieku łaźnia i dom gminny.

128 lat temu, 22 września 1891 roku, w Lautenburgu w Prusach urodził się Sylwester Józef Smoliński. W 1933 roku, uczniowie pod jego kierunkiem wykonali szybowiec „Tucholanin” według projektu inżynierów Czerwińskiego i Jaworskiego, który 11 listopada 1933 został uroczyście przekazany Wojsku Polskiemu. Józef Smoliński zmarł 2 lutego 1937 roku, spoczywa na tucholskim cmentarzu parafialnym.

9 lat temu, 20 września 2010 roku, w Tucholi odsłonięto pomnik poświęcony pamięci mieszkańców narodowości żydowskiej. Pomnik zlokalizowany jest przy ul. Gabrychów, w pobliżu dawnej synagogi, zburzonej w 1939 roku

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego