Domowe spotkanie w `Rustykalnej Chacie` - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Domowe spotkanie w `Rustykalnej Chacie`

- relacja z wernisażu wystawy prac Elżbiety Pieczki

W piątek 13 kwietnia 2018 r. sala wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury zmieniła się w przytulny salon `Rustykalnej Chaty`, a to za sprawą niezwykłych szydełkowych koronek i innych prac autorstwa Elżbiety Pieczki.

Sala wystaw TOK w piątkowy wieczór wypełniła się po brzegi. W gronie osób, które spotkały się, by celebrować otwarcie wystawy pt. `Rustykalna Chata` byli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, rodzina, przyjaciele i współpracownicy Pani Elżbiety oraz pasjonaci rękodzieła.

Goście przekonali się, że prócz szydełkowania, projektowania ozdób i sporządzania naturalnych kosmetyków, Pani Elżbieta z powodzeniem zajmuje się także sztuką kulinarną, ponieważ poczęstunek na wernisażu w postaci ciastek i chleba z żurawiną artystka przygotowała własnoręcznie.

O artystce:

Elżbieta Pieczka - urodziła się w Chojnicach. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe z informatyki i techniki na Politechnice Koszalińskiej. Obecnie pracuje jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej Nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi. Poza pracą zawodową prowadzi pracownię rękodzieła pn. `Rustykalna Chata Eli`, w której z pasją projektuje i tworzy różnorodne elementy dekoracji wnętrz, m.in. szydełkowane obrusy, bieżniki, firanki i łapacze snów. Prace Pani Elżbiety znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą (Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, USA, Chiny). Tegoroczna wystawa w Tucholskim Ośrodku Kultury stanowi plon kilku lat pracy i jest trzecią wystawą indywidualną. Pierwsza miała miejsce w 2001 r. w Tucholskim Ośrodku Kultury, druga zaś odbyła się w 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi. Ponadto swoją twórczość prezentowała poza Tucholą podczas wystaw zbiorowych m.in. w Gdańsku, Wejherowie, Słupsku oraz Somoninie. Jak sama mówi: Każda z wystaw jest dla mnie nowym i ciekawym doświadczeniem, szansą poznania nowych ludzi, nawiązania kontaktów z innymi twórcami. Daje okazję do wymiany doświadczeń, wiedzy i umiejętności artystycznych. Jest też niewątpliwie dużą satysfakcją płynącą z możliwości prezentowania własnej twórczości, inspiracją do nowych pomysłów i dalszej pracy. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się z innymi organizując i prowadząc warsztaty plastyczne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Najważniejsze wystawy:

luty/marzec 2001 r. - Wystawa rękodzieła - Tucholski Ośrodek Kultury (indywidualna);

lipiec/wrzesień 2001 r. - Sztuka Ludowa Kaszub - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (zbiorowa)

wrzesień 2001 r. - Wystawa rękodzieła - Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku (zbiorowa)

luty/marzec 2003 r. - Wystawa pokonkursowa Sztuka ludowa, rękodzieło i plastyka amatorska Pomorza Środkowego - Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (zbiorowa)

Materiał: tok.tuchola.pl