Finisaż w muzeum - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Finisaż w muzeum

Galeria w Muzeum Borów Tucholskich przy ul. Podgórnej zakończyła 4 kwietnia, w miłej atmosferze i kameralnym gronie, wystawę malarstwa Zenona Korytowskiego, Małgorzaty Bratz-Ciemińskiej oraz Andrzeja Ciemińskiego. Prace artystów oglądać można było od marca w MBT.

Poniżej zamieszczany informacje o twórach którzy swoje obrazy zaprezentowali w Muzeum Borów Tucholskich.

Zenon Korytowski ur. 3 stycznia 1935r. w Sompolnie pow. koniński. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, grafikę w metalu w pracowni prof. Władysława Wejmana, malarstwo architektoniczne w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1962 r. Po studiach zamieszkał w Tucholi, gdzie podjął pracę w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Technikum Leśnym.

Aktywnie działał w Borowiackim Towarzystwie Kultury i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uprawia malarstwo techniką olejną, akwarele, rysunek i małe formy graficzne. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Za twórczość plastyczną, pracę pedagogiczną i działalność społeczną otrzymał wiele nagród, medali i odznaczeń. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum im. L. Wyczółkowskiego  w Bydgoszczy, Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, w Ratuszu w Olching, w Ratuszu w Feurs (Francja), Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, BWA w Bydgoszczy, KPTK w Bydgoszczy, u kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą.

Małgorzata Bratz Ciemińska urodziła się w Chojnicach . Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest  nauczycielką plastyki w Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. Jej wielka pasją zawsze było malowanie. Rozwija ją w technice olejnej i rysunku pastelowym. Uczestniczka wielu plenerów. Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Andrzej Ciemiński urodził się 5 września 1968 r. w Raciążu koło Tucholi. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Od 2000 roku jest Architektem Miejskim w Chojnicach. Ponadto prowadzi własną Pracownię Projektową. Realizuje się w różnych dyscyplinach: projektuje przestrzenie miejskie, budynki, wnętrza, meble. Pasjonuje się malarstwem, rysunkiem  i rzeźbą. Tematyka jego twórczości malarskiej to portret, martwa natura, krajobraz, rzadziej sztuka abstrakcyjna. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

(red.)
(info. Starostwo Powiatowe w Tucholi)
(fot. pk)