Recenzja filmowa: Facet na miarę - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Facet na miarę

Tym razem zapraszamy Państwa do kina na komedię romantyczną produkcji francuskiej. Film miał swoją światową premierę 4 maja 2016 roku, w polskich kinach pojawił się 15 lipca 2016 roku.

Poprzednie recenzje


 

Diane po powrocie do domu odbiera telefon, a po drugiej stronie linii miły męski głos przedstawia się jako Alexandre i oznajmia, że znalazł jej zagubioną komórkę. Zachwycona kobieta umawia się z nim na randkę w restauracji. Na miejscu okazuje się, że Alexandre jest przystojny, szarmancki i zabawny. Jest tylko jeden szkopuł, mężczyzna ma dokładnie 136 cm wzrostu. Póki są tylko we dwoje wydaje się to nie być problemem, w miarę jednak, jak ich związek się rozwija i Diane przedstawia Alexandra swojej rodzinie i znajomym, zaczynają ogarniać ją coraz większe wątpliwości.

To jest komedia, więc problemy bohaterów potraktowane są z lekkim przymrużeniem oka, chociaż reżyser nie odmówił sobie wbicia paru szpilek w zadowolone z siebie i pozornie tolerancyjne społeczeństwo, za jakie mają się niewątpliwie Francuzi. Komedie romantyczne znad Sekwany są tak popularne, bo zarówno humor jak i romantyzm są lekkie, nienachalne i podporządkowane fabule. Jeżeli widz nie załapie subtelnego żartu, to już jego strata. Dlatego tamtejsze komedie podbijają Europę, podczas gdy nasze produkcje odbijają się od granic.

Warto zobaczyć, jak optycznie „skurczono” Jeana Dujardina, który w rzeczywistości ma ponad metr osiemdziesiąt wzrostu. Wypadło to bardzo naturalnie, tak że w ogóle nie widać szwów. Jest tu kilka typowych fizjonomicznych żartów (Alexandre ma wielkiego bernardyna, który lubi entuzjastycznie witać się ze swoim panem), ale twórcy zawsze trzymają się w granicach dobrego smaku. Jest więcej niż pewne, że Amerykanie zrobiliby z tego slapstickową farsę.

I chociaż wszystko zmierza do wiadomego finału, (nie tylko, dlatego, że choćby miał dwa cale wzrostu, Jean Dujardin i tak pozostanie najbardziej czarującym ekranowym Francuzem od czasu Alaina Delona), film ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

(Ala Cieślewicz)

Reżyser: Laurent Tirard

Obsada: Jean Dujardin ,Virginie Efira , Cédric Kahn , Stéphanie Papanian ,César Domboy