Recenzja filmowa: Joy - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Joy

Zapraszamy na film produkcji USA. „Joy”miał swoją światową premierę 13 grudnia 2015 roku, w polskich kinach pojawił się 8 stycznia 2016 roku.

Poprzednie recenzje

 

 

W kinach przestój, więc jak zwykle w takich przypadkach sięgam do zapasów i proponuję film, który właśnie wychodzi na DVD. „Joy” opowiada prawdziwą historię kobiety, która wynalazła mopa. I to nie jakiegoś tam zwykłego mopa, tylko „samo wyżymającego się”, co stanowi horrendalną różnicę dla każdego, kto chociaż raz umył podłogę w kuchni.

Mop nie brzmi dumnie, jednak w filmie roi się od gwiazd – Robert DeNiro, Bradley Cooper i Jennifer Lawrence. Tak więc od razu wiadomo, że mop jest tylko pretekstem do opowiedzenia zajmującej historii zwyczajnej kury domowej, która postanowiła wziąć los w swoje ręce i za pomocą własnego wynalazku poprawić byt swój i swojej rodziny. A sytuacja wyjściowa nie jest wesoła. W rozpadającym się domu mieszka z Joy i jej dziećmi, wciąż dawno rozwiedziony mąż -nierób, uzależniona od telenowel matka histeryczka i ojciec, który waletuje w piwnicy pomiędzy kolejnymi podbojami miłosnymi. W takim towarzystwie Joy może liczyć tylko na siebie. Pomimo samych przeciwności się jednak nie poddaje.

Niby jeden mały mop, a tyle szumu dookoła. Wkraczamy w świat patentów, telezakupów, chciwych producentów i nieuczciwych podwykonawców. Sam pomysł, nawet najbardziej rewolucyjny nie jest gwarantem sukcesu. Film z humorem, ale przy tym uczciwie pokazuje trudną drogę z masą przeszkód, na końcu której nie zawsze jest gwarantowany sukces. Trochę może przeszkadzać fakt, że oprócz Joy za bardzo nie da się tu kogo lubić, rodzinę ma wyjątkowo wredną i niewspierającą, ale tym bardziej angażujemy się w jej zmagania. Nie nazwałabym może ten film od razu komedią, bo w wielu miejscach zbiera się na płacz, ale najważniejsze, że to ciekawa i dobrze zagrana historia, o którą niestety trudno o tej porze roku.

(Ala Cieślewicz)

 

Reżyser -  David O. Russell

Obsada: Jennifer Lawrence , Robert De Niro , Bradley Cooper , Edgar Ramirez , Diane Ladd , Virginia Madsen , Isabella Rossellini , Dascha Polanco