Recenzja filmowa : Wierna - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa : Wierna

Film miał swoją premierę 9 marca 2016 roku. W kinach polskich zadebiutował dwa dni później, 11 marca 2016 roku

Poprzednie recenzje

To już trzecia część sagi „Niezgodna”, która święci triumfy na ekranach od 2014 roku, kiedy miała miejsce premiera pierwszego filmu o przygodach dzielnej Tris, nastolatki mieszkającej w futurystycznym, bardzo zniszczonym i otoczonym zasiekami Chicago. W tej części wreszcie dowiemy się, co lub kto czai się za wielkim, tajemniczym murem.

Trudno mi tu napisać coś więcej, niż przy okazji dwóch poprzednich filmów. Nadal jest to bardzo przyzwoite, choć jednocześnie głupiutkie kino akcji. Z dennej i smętnej książki Veroniki Roth wzięto bohaterów i ogólny zarys fabuły i przyprawiono to po hollywoodzku, używając efektów specjalnych. Rezultat nie jest powalający, ale w powodzi tego typu sensacyjnych rąbanek, przyciąga uwagę, a to już coś.

Ten film wygrywa przede wszystkim fajnymi bohaterami. Płascy na papierze, zyskują pełnokrwistość na ekranie, dzięki młodym i zdolnym aktorom. Najlepiej wypada Shailene Woodley w roli Tris. Dziewczyna ma prawdziwy talent, dzięki któremu, my widzowie, angażujemy się w jej ekranowe problemy, jakie by nie były niedorzeczne. Za stronę humorystyczną odpowiada Miles Teller, któremu w tym jasno określonym biało-czarnym świecie udało się stworzyć postać niejednoznaczną.

Film zdecydowanie dla fanów książkowej (a wiem, że jest ich mnóstwo) i znawców filmowej sagi. Nikt inny się raczej nie połapie w zagmatwanych wątkach genetycznie zmodyfikowanych bohaterów. A to jeszcze nie koniec. Taka teraz panuje moda w kinie, że ostatnie tomy wydawniczych bestsellerów dzieli się na dwie części. Tak było w przypadku „Przed świtem” i „Kosogłosa”. Oczywiście nie jest to zabieg artystyczny, ale czysto finansowy. Po co zarabiać raz, skoro można dwa. Tris i Spółka wrócą więc za rok, chociaż naprawdę nie wiem z czym, skoro wszystkie wątki z książki wykorzystano już w tej części.

(Ala Cieślewicz)


Reżyser - Robert Schwentke

Obsada:

Shailene Woodley

Theo James

Naomi Watts

Octavia Spencer

Jeff Daniels

Zoë Kravitz

Ansel Elgort

Miles Teller