Rząd nie podjął decyzji o dotacjach dla gmin za przedszkola - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Rząd nie podjął decyzji o dotacjach dla gmin za przedszkola

Od 1 września 2014 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie złotówkę; w sprawie dotacji dla gmin rząd ostatecznej decyzji nie podjął - informuje minister edukacji Krystyna Szumilas.

Rada Ministrów zdecydowała, że ministerstwo edukacji ma od nowa napisać projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Tym samym pod znakiem zapytania stanęły plany przekazania do gmin od września tego roku dotacji na przedszkola.

"Od 1 września 2014 r. wszystkie godziny, które są ponad pięciogodzinny bezpłatny czas pracy, będą kosztowały jedną złotówkę" - zapowiedziała Szumilas podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin (pięć godzin to czas przeznaczony na realizowanie zadań zgodnych z podstawą programową wychowania przedszkolnego) gminy obciążają rodziców opłatami.

Wysokość opłat za pozostałe godziny (powyżej pięciu) ustalają rady gmin. Z danych resortu edukacji wynika, że są takie gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. MEN podawało także, że 61 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

Szefowa MEN podkreśliła, że rząd upowszechniając edukację przedszkolną w Polsce, w dalszym ciągu realizuje plan, zgodnie z którym dzieci w wieku czterech lat będą miały prawo do edukacji przedszkolnej.

- Takie same prawo będą miały dzieci w wieku trzech lat - dodała. MEN planuje, że od września 2014 r. każde dziecko czteroletnie będzie miało prawo do edukacji przedszkolnej, a od 2016 r. prawo to będzie przysługiwało także trzylatkowi.

Szefowa MEN odniosła się też do czwartkowej publikacji "Rzeczpospolitej", która napisała, że rząd 5 marca podjął decyzję, że w tym roku nie będzie zapowiadanych wcześniej przez MEN dopłat z budżetu do przedszkoli. W tym roku do samorządów miała trafić na ten cel kwota 320 mln zł.

- Ostatecznej decyzji Rada Ministrów jeszcze nie podjęła (...). Oczywiście w dyskusji nad tym, jakie znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie przeważył właśnie ten argument, że chcemy, aby rodzice odczuli obniżenie opłat od razu.

Chcemy zapobiec sytuacji, w której część godzin byłaby bardzo droga, stąd ta decyzja o tym, aby przygotować takie rozwiązanie, które powoduje, że od 1 września 2014 r. wszystkie godziny, a nie tyko dwie czy trzy będą kosztowały złotówkę. To wymaga czasu, przeliczeń i uzgodnień - dodała Szumilas.

(PAP)
(mat. samorzad.pap.pl)