Zawody Młodych Leśników - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Zawody Młodych Leśników

Po raz czwarty studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, działający w Kole Leśników, zorganizowali zawody dla uczniów klas maturalnych szkół leśnych. W tym roku Zawody Młodych Leśników, bo tak nazywa się impreza, były wyjątkowo mocno obsadzone. Wzięło w nich udział dziewięć trzyosobowych reprezentacji z: Goraja, Milicza, Rogozińca, Rucianego-Nidy, Starościna, Tucholi, Tułowic, Warcina i Zagnańska. Uczniowie walczyli o zwycięstwo drużynowe dla swojej szkoły, a także miejsca w klasyfikacji indywidualnej, które nagradzane są indeksem na Wydziale Leśnym oraz stypendiami na pierwszym roku studiów.
 
Współzawodnictwo indywidualne składało się z dwóch części: teoretycznej - test wiedzy leśnej (50 pytań) oraz marszu na orientację w celu odnalezienia punktów w terenie, na których z kolei należało rozpoznać eksponaty z zakresu łowiectwa, botaniczne, entomologiczne, ornitologiczne oraz gatunki drewna. Do współzawodnictwa drużynowego włączono dodatkowo konkurs pracy pilarką, w którym mogło brać udział od jednego do trzech zawodników z drużyny, przy czym do klasyfikacji brano wynik najlepszego startującego. Najlepsza drużyna nagrodzona była Pucharem Opiekuna Koła Leśników, a ponadto sześciu najlepszych pilarzy startujących w konkurencjach przerzynki złożonej i precyzyjnej oraz okrzesywaniu, cennymi nagrodami rzeczowymi.
 
Zespół Szkół Leśnych z Tucholi reprezentowali: Natalia Czapiewska - IVa, Michał Lenart - IVb, Jakub Łukaszewski - IVc (pilarz). Drużyna zajęła I miejsce z wynikiem 6706 pkt, drugie było Warcino - 6376 pkt, trzecie Tułowice - 6055 pkt. Indywidualnie Natalia pokonała 26 chłopaków, jednym punktem wyprzedzając Michała, Jakub był szósty. Tym samym Natalia i Michał uzyskali indeksy Wydziału Leśnego UP w Poznaniu oraz w przypadku podjęcia studiów otrzymają stypendia, kolejno: rektora UP w wysokości 350 PLN i dziekana WL w wysokości 250 PLN miesięcznie, przez dziesięć miesięcy roku akademickiego. Trzecie miejsce wywalczył uczeń z Warcina, który może otrzymywać stypendium fundowane przez Koło Leśników w wysokości 150 PLN/ m-c. Należy też wspomnieć, że Kuba otrzymał nagrodę za najlepszy wynik z testu oraz zajął 4 miejsce w konkursie pracy pilarką, Natalia natomiast była druga w biegu połączonym z rozpoznawaniem, a Michał został wyróżniony nagrodą fair play. Nagrody wręczał Dziekan Wydziału Leśnego prof. Roman Gornowicz oraz Opiekun Koła Leśników - dr inż. Jarosław Szaban.
 
Zawody Młodych Leśników, to jednak nie tylko współzawodnictwo. W czasie trzydniowego pobytu członkowie Koła Leśników przygotowali uczestnikom także szereg atrakcji: wspólne ogniska, wyjście do kina oraz przejażdżkę starym poznańskim tramwajem - "bimbą", z którego okien oglądaliśmy miasto, słuchając przy tym opowieści przewodnika. Myślę, że swego rodzaju atrakcją dla Natalii, Michała i Jakuba był również pobyt w akademiku "Przylesie", a także nieformalne spotkania z absolwentami naszej Szkoły, którzy licznie nas odwiedzili, dzieląc się przy tym wspomnieniami z lat szkolnych oraz aktualną wiedzą o uczelni i studiowaniu na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UP. Szczególnie miłe były te spotkania dla mnie świadczące, pomimo upływającego czasu oraz zmiany okoliczności i wzajemnych relacji, o więzi, a także sympatii jaka pozostała.
 
Jolanta Wencel
(mat. nadesłane)