100000 zł od Enei na zakup samochodu dla OSP Raciąż - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

100000 zł od Enei na zakup samochodu dla OSP Raciąż

FINANSOWE WSPARCIE OD FUNDACJI ENEA DLA GMINY TUCHOLA NA ZAKUP SAMOCHODU DLA OSP RACIĄŻ

Fundacja Enea przyznała 100 tys. zł dla gminy Tuchola. Pieniądze zasilą budżet na zakup samochodu bojowego dla OSP w Raciążu. Stosowną umowę w tej sprawie burmistrz Tadeusz Kowalski podpisał w poniedziałek (7.11) w Starostwie Powiatowym w Tucholi podczas oficjalnego spotkania z przedstawicielami Grupy Enea i Fundacji Enea, która przyznała środki.

„W tych pierwszych chwilach po sierpniowym wydarzeniu najważniejsze było to, o czym wszyscy Państwo dzisiaj mówili - niesienie pomocy ludziom, to stawianie sieci. Natomiast od razu też się pojawił pomysł w Grupie Enea, żeby jakoś pomóc tym mieszkańcom najbardziej dotkniętym kataklizmem, żeby jakoś wesprzeć naszych klientów, nasze otoczenie społeczne, lokalne w tych miejscowościach. Chciałbym podkreślić, że Fundacja Enea jest formalnie stroną tej umowy, tego wsparcia, natomiast reprezentujemy całą grupę. Bardzo duża, kluczowa rola w tej inicjatywie to rola Zarządu Enei SA i Zarządu Enei Operator. Dziękuję też w imieniu fundacji za szybkie poparcie i za to, że udało się bardzo szybko zorganizować środki na wsparcie. Chciałbym także podziękować panu burmistrzowi za fajną współpracę po drugiej stronie, dlatego że formuła tych umów jest taka, że to gminy najbardziej poszkodowane wskazały cele, które są najbardziej potrzebne. W przypadku Tucholi mówimy o dofinansowaniu przez naszą fundację, a szerzej przez całą grupę za pośrednictwem fundacji, zakupu samochodu dla strażaków w Raciążu. Mamy nadzieję, że szybko ten sprzęt wejdzie na służbę i że już nie będzie musiał nigdy w aż tak dramatycznych okolicznościach być wykorzystywany” – mówił prezes Fundacji Enea Sławomir Krenczyk.

Wdzięczność za przekazany dar wyraził burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Podkreślił również, że nie miał żadnych wątpliwości, na jaki cel miałyby zostać przeznaczone pieniądze.

„Wyniknęła taka sytuacja, że podczas usuwania skutków nawałnicy w jednostce OSP w Raciążu, która jest w Krajowym Systemie Ratownictwa, dwa samochody zostały wyeksploatowane. Uważałem, że sytuacja dojrzała do takiego momentu, że tej jednostce, która od lat w różny sposób niesie pomoc poszkodowanym, należy się nowy bojowy samochód. Od lat poprzez służby wojewody, Państwową Straż Pożarną i Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej można się ubiegać o dofinansowanie zakupu bojowego samochodu, którego cena na dzisiaj to 700 do 850 tys. zł. Tam można otrzymać 300 tys. zł. Jak zobaczyłem, że do fundacji Enea można aplikować nawet o 100 tys. zł, zdecydowaliśmy się pisać wniosek właśnie na tę kwotę, choć nie liczyłem, że uda się uzyskać w pełni te środki” – podkreślił burmistrz.

„Mam dziś ogromną satysfakcję i radość, jestem wdzięczny Państwu, że przekazaliście środki w maksymalnej wysokości. Zapewniam Państwa, że taki samochód w Raciążu pojawi się na początku drugiego półrocza przyszłego roku. Tyle niestety trwają procedury. Już dzisiaj deklaruję, że będzie mi miło gościć Państwa ponownie jako dobrodziejów na uroczystym przekazaniu samochodu. Na pewno w sposób wymierny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i trafi w godne ręce” – mówił burmistrz zwracając się do przedstawicieli Grupy Enea.

Podkreślił również wymiar robót, jakie energetycy wykonali po przejściu sierpniowej nawałnicy.

„Mogę Państwa zapewnić, że my tutaj w Tucholi, w powiecie, jesteśmy Państwa dobrymi ambasadorami. To, co się wydarzyło po nawałnicy, to jak Państwa służby pracowały, zasługuje na najwyższy szacunek” – dodał burmistrz.

tuchola.pl