35 lat NSZZ Solidarność - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

35 lat NSZZ Solidarność

W niedzielę 30 sierpnia w kościele Bożego Ciała w Tucholi odbyły się uroczystości upamiętniające 35 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W samo południe ksiądz kanonik Ireneusz Kalf odprawił w intencji Solidarności mszę świętą. Wygłosił kazanie, w którym ukazywał na przykładzie narodu wybranego i narodu polskiego wagę  wolności, o którą zawsze trzeba zabiegać i którą zawsze trzeba pielęgnować czerpiąc dla niej siłę z nauki Chrystusa.

Tę wyjątkową okazję uświetniły poczty sztandarowe z dwoma Solidarnościowymi sztandarami.

Ten pierwszy z okresu początków związku ukrywany był w okresie stanu wojennego  między innymi na plebani parafii Bożego Ciała, przez ówczesnego wikariusza ks. Zenona Żmijewskiego. Na ołtarzu stanęły również relikwie Patrona Solidarności błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Zaraz po mszy, Dariusz Siciński, Przewodniczący Zarządu Oddziału tucholskiej Solidarnościzaprosił wszystkich na drugą część uroczystości podczas której, szef Regionu  Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak wręczył Medale Solidarności – „Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.



Wśród uhonorowanych znaleźli się: Ewa Orlikowska Kryś, Sławomir Kryś, Andrzej Skoda, Marek Recki i ks. kanonik Ireneusz Kalf. Po dekoracji nastąpiło otwarcie wystawy InstytutuPamięci Narodowej „Zwycięska Dekada NSZZ Solidarność Region Bydgoski 1980 – 1990”.

Historyczną refleksję poświęconą pierwszym latom funkcjonowania związku podjął w swoim wykładzie twórca wystawy dr K. Osiński z IPN w Bydgoszczy. Sama wystawa prezentowana będzie do 10 września. Może warto skorzystać z okazji i zaplanować lekcje historii poświęcone wydarzeniom, które odmieniły losy Polski dając Jej upragnioną wolność.

Słowa życzeń skierował do związkowców również senator A. Kobiak, który przypomniał swoje solidarnościowe pochodzenie. Szczególnie pięknie wybrzmiał natomiast organowy koncert polskich utworów patriotycznych w wykonaniu tucholskiego mistrza organów, J. Jachimczaka. Aranżacje utworów począwszy od Chopina przez „Mury”, aż do muzyki A. Kurylewicza z filmu „Polskie drogi„ dostarczyła słuchającym niezwykłych wrażeń. Wykonawca otrzymał owacje na stojąco i wdzięczność za ten oryginalny i przejmujący koncert.



Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy za sprawą olbrzymiego, 10 kilogramowego jubileuszowego tortu, przekonali się, że wolność może być również słodka.


Od tamtych lat minęło jedno pokolenie. Polska wolność trwa już 25 lat. Czy dobrze zagospodarowaliśmywysiłek blisko 10 milionów Polaków, którzy 35 lat temu upomnieli się o wolność dla Polski? Rocznica powstania Solidarności to dobry moment byśmy spróbowali  odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dariusz Siciński