Wiadomości
wszystkie6-latek da radę. Ministerstwo edukacji jest dobrej myśli
Z ogólnopolskich badań wynika, że sześciolatek poradzi sobie w pierwszej klasie szkoły podstawowej - przekonywał w Szczecinie wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski podczas regionalnej gali konkursu "Mam 6 lat".
Celem konkursu jest popularyzacja inicjatyw, które pomagają sześcioletnim dzieciom w adaptacji do warunków szkolnych.
"Badania Instytutu Badań Edukacyjnych wskazują, że dziecko sześcioletnie bez problemu poradzi sobie razem z dzieckiem siedmioletnim w pierwszej klasie szkoły podstawowej" - powiedział Krzyżanowski. Według niego, dzieci sześcioletnie, które w przedszkolu były uczone zgodnie z nową podstawą programową, są przygotowane do nauki w szkole podstawowej.
Krzyżanowski ocenił, że obawy związane z posłaniem do szkół sześciolatków wynikają "z często jednostkowych negatywnych przykładów na terenie kraju", o których donoszą media. Przypomniał, że jest jeszcze półtora roku do wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. "Organy prowadzące szkoły przygotowują się" - zapewnił. Przypomniał też, że w latach 2009-2011 na wcześniejsze rozpoczęcie nauki zdecydowali się rodzice 184 tys. sześciolatków.
Jak mówił, Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że 1 września 2013 r. do pierwszych klas szkół podstawowych pójdzie około 30 proc. dzieci sześcioletnich. Za rok, czyli 1 września 2014 r. pójdzie cały rocznik sześciolatków i około 70 proc. rocznika starszego.
W roku szkolnym 2012/2013 w województwie zachodniopomorskim edukację szkolną rozpoczęło 18,6 proc. sześciolatków; w całym kraju w roku szkolnym 2012/13 do pierwszych klas poszło 17,62 proc. sześciolatków.
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc jednak dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. To oznacza, że obowiązek szkolny będzie dotyczył dzieci urodzonych w 2008 r. i później.
(PAP)
[mat. samorzad.pap.pl]
[fot. natablicy.pl]