Artystyczne kontakty Tuchola – Olching ciągle żywe - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Artystyczne kontakty Tuchola – Olching ciągle żywe

W dniach od 16 do 20 września br. w partnerskim mieście Olching (Bawaria) przebywała delegacja tucholskich artystów. Okazją do przyjacielskiej wizyty była wystawa poplenerowa, na której mieszkańcy bawarskiego miasta mogli zobaczyć pokłosie artystyczne pleneru, który odbył się w Bielskiej Strudze w sierpniu br., a którego organizatorem był Burmistrz Tucholi.

Wcześniej prace artystów z Olching i Tucholi eksponowane były w Tucholskim Ośrodku Kultury (październik 2014 r.). Mimo iż przyjacielskie kontakty trwają już 23 lata, ciągle mają się dobrze, owocując nie tylko wieloma wspólnymi spotkaniami, ale też nowymi doświadczeniami i zjawiskami w malarstwie obu grup.

Podczas wernisażu i trwającej ekspozycji wystawę odwiedziło wielu mieszkańców Olching i okolicy. Odwiedzinom towarzyszyły rozmowy o pracy artystów i sztuce w ogóle. Swoje prace pokazali: Klaus Bender, Anna Caspari, Inge Ferber, Gerd Gruber, Helena Kaczanowska, Sabine Kinder, Zenon Korytowski, Waltraud Kosak-Gonzales, Klaus Kuhnlein, Małgorzata Obuchowska, Mariusz Reszczyński, Paul Riess, Marian Thiede i Margot Vogl.

Jak zawsze pod opieką gospodarzy spotkania, członków Towarzystwa Kultury w Olching i Towarzystwa Przyjaźni Niemiecko–Polskiej, tucholskich plastyków czekało wiele atrakcji – wycieczki do zamków, pałaców, klasztorów i muzeów. Szczególnie wycieczka do położonego 15 km na północ od Monachium kompleksu pałacowego – rezydencji elektorów bawarskich w Schleissheim obfitowała wieloma emocjami. To idealne miejsce na kilkugodzinny wypad, by odpocząć od codzienności w niezwykłym otoczeniu łączącym przyrodę z wybitną barokową architekturą niemiecką. Schleissheim to ogromne założenie architektoniczne z XVII i XVIII w., składające się z zamku zw. Starym Pałacem (Schloss Schleissheim), Nowego Pałacu (Neue Schloss Schleissheim) oraz zameczku (Schloss Lustheim) i znajdującego się między nimi ogromnego zespołu parkowego. Plastykom z Tucholi towarzyszyły Maria Korytowska jako tłumacz oraz Maria Ollick – prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.

źródło: tuchola.pl