Best Film z nominacją do Nagród PISF za Dystrybucję polskiego filmu! - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Best Film z nominacją do Nagród PISF za Dystrybucję polskiego filmu!

Materiały promocyjne BestFilm
 
Jeszcze się nie chwaliliśmy, więc nadrabiamy  Z radością informujemy, że Best Film otrzymał nominację do 14. Nagród PISF
w kategorii Dystrybucja polskiego filmu, za dystrybucję filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”. Rozdanie Nagród odbędzie się 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie!

Best Film ma już na swoim koncie nagrody w tej kategorii za filmy „Młynarski. Piosenka finałowa” (2018) oraz „Skandal. Ewenement Molesty” (2021).

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja relacjonują przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.

W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier.

Film Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym. Reżyser oparł jego przekaz na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

Premiera filmu odbyła się podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film zalazł się również w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.
„Obłoki…” zostały też zaprezentowane zagranicznej publiczności podczas MFF w Cardiff, gdzie zdobyły nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymały Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.
„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały także Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi. Operator filmu - Kacper Wójcicki - nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.
 
Download images