Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi laureatem ogólnopolskiego konkursu - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi laureatem ogólnopolskiego konkursu

W godzinach wieczornych, 14 stycznia w Warszawie, w atrium biurowca Senator odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono dyplomy i granty laureatom konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" zorganizowanego przez fundację Banku Zachodniego WBK.

Jednym z laureatów konkursu zostało Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi. Kapituła konkursu doceniła towarzystwo za działania w zakresie popularyzacji , upamiętniania i przywracania na panteon zasłużonych tych postaci,  które tworzyły historię miasta, regionu, pozostawiły po sobie ślad i  wywarły wpływ na lokalne środowisko. Nagrodę odebrała osobiście prezeska BTK Maria Ollick. Otrzymany grant towarzystwo wykorzysta na realizację celu statutowego, którym jest min. popularyzacja i upamiętnianie postaci kiedyś znanych  i poważanych a dzisiaj zapomnianych.

Uroczystość poprzedziło spotkanie koktajlowe, natomiast  Gala rozpoczęła się od wystąpienia Prezesa Banku Zachodniego WBK Mateusza Morawieckiego oraz Prezeski Fundacji Banku Zachodniego WBK Elizy Dzwonkiewicz.  Opowiedzieli oni o działalności fundacji,  założeniach i idei konkursu, a następnie wręczyli nagrody i dyplomy. Po części oficjalnej miał miejsce koncert mistrza świata DJ-ów Stevea  Nasha wraz  z Turntable Orchestra. To  połączenie dwóch muzycznych światów – muzyki klasycznej i turntablismu, z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów w połączeniu z iluminacją świetlną  było wyjątkowym widowiskiem z gatunku „światło – dźwięk” a zarazem  ostatnim występem  zespołu w Polsce przed tournee po Stanach Zjednoczonych. Galę poprowadzili:  znana „pogodynka” Agnieszka Cegielska i ambasador konkursu aktor Jakub Wesołowski.

Nowoczesny biurowiec Senator  wyrósł w miejscu ważnym dla  Polski - na gruzach budynku  Banku Polskiego, wzniesionego w 1924r. - ruiny powstańczej reduty, która przez blisko 70 lat przypominała o wydarzeniach z 1944 roku. To historyczne miejsce jeszcze z jednego powodu. Za czasów króla Stanisława Augusta mieściła się tam królewska mennica. Dzisiaj można pod szklaną podłogą zobaczyć fundamenty dawnego skarbca  do dzisiaj okrytego tajemnicą i legendami „O zatopionym skarbcu”.

(mat. nadesłane)