Chrońmy Bory - wspólna akcja Firmy Gzella i Nadleśnictwa Osie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Chrońmy Bory - wspólna akcja Firmy Gzella i Nadleśnictwa Osie

 

 

 

Gzella sadzi drzewa w ramach akcji „Chrońmy Bory”

W minioną sobotę (8 kwietnia), w samym sercu Borów Tucholskich, dzięki współpracy marki Gzella i Nadleśnictwa Osie rozpoczęto kolejny etap prowadzonej od lat akcji „Chrońmy Bory”. Działanie ma na celu szerzenie świadomości proekologicznej wśród pracowników firmy i mieszkańców regionu. Do akcji sadzenia 2-letnich sadzonek brzozy włączyło się łącznie kilkadziesiąt osób z całymi rodzinami, co pozwoliło zalesić wyznaczony teren o kilkaset nowych drzewek.

Zapoczątkowany przed laty projekt „Chrońmy Bory” to inicjatywa firmy Gzella, producenta Wędlin z Borów Tucholskich. Głównym celem akcji jest zakorzenienie postawy proekologicznej i świadomości wyjątkowości otaczających Borów Tucholskich nie tylko wśród pracowników firmy, ale przede wszystkim ich rodzin oraz dzieci. Kształtowanie od najmłodszych lat postawy ekologicznej daje nadzieję, że obecnie zalesione tereny nie tylko pozostaną w doskonałym stanie, ale poszerzą się o nowe areały leśne dzięki odpowiedzialnej polityce środowiskowej. W sobotniej akcji, korzystając z uprzejmości okolicznych służb leśnych wszyscy uczestnicy mogli wziąć czynny udział przy zalesianiu terenu po 90-letnim dojrzałym drzewostanie sosny.

- Jesteśmy przekonani, że akcja ma ogromny walor edukacyjny, szczególnie dzięki uświadomieniu, iż wycinka drzew jest ściśle związana z planem zagospodarowania lasu i wpływa istotnie na jego szybszy wzrost oraz zdrowie drzewostanu. Rodzinny charakter wydarzenia nie tylko zjednoczył naszych pracowników i dał im wiele satysfakcji, ale nauczył również najmłodszych uczestników jak delikatne są młode sadzonki oraz ile troski i pracy należy włożyć, aby zmieniły się one w silny, dający schronienie las  – mówi Karolina Kawczyńska, Dyrektor Marketingu w firmie Gzella.

Nieocenioną pomoc w przeprowadzonej inicjatywnie wykazali przedstawiciele Nadleśnictwa Osie - gospodarz terenu, Leśniczy Wojciech Jezierski oraz Specjalista Służby Leśnej inż. Dawid Warzyński. Ich czynne zaangażowanie pozwoliło poznać wszystkim uczestnikom zasady poprawnego przechowywania oraz sadzenia młodych drzewek, najczęściej występujące w Borach gatunki drzew, jak i mnogość działań związanych z utrzymaniem zdrowego drzewostanu.

- Cieszymy się, że wspólnie z firmą Gzella i jej pracownikami dopełniliśmy zieloną przestrzeń nowym zastępem drzew, a tym samym rozpoczynamy kolejny etap akcji „Chrońmy Bory”. Mamy nadzieję, że sobotnie spotkanie uświadomiło uczestnikom jak istotne są działania związane z ochroną przyrody oraz jak czasochłonna jest praca Leśniczych, dzięki czemu z rozwagą podejdą do częstych przypadków zanieczyszczania, czy niszczenia ekosystemu. Bory Tucholskie to nasze wspólne dobro i należy pamiętać, że dzisiejsze działania widoczne będą dopiero za kilkanaście lat, a więc dobre zmiany zajmują naprawdę dużo czasu – mówi Specjalista Służby Leśnej inż. Dawid Warzyński.

Inicjatywa zakończyła się na Strzelnicy w Osiu, gdzie w przyjemnej atmosferze przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek uczestnicy nie tylko mogli spokojnie porozmawiać, ale też skorzystać z pięknego, słonecznego dnia. Wielkie zaangażowanie oraz serce włożone w przeprowadzoną akcję pokazało, że osoby pracujące w firmie Gzella chętnie angażują się nie tylko w pracę, ale chcą mieć także wpływ na kształt i rozwój Borów Tucholskich.

 

O firmie:

W 1985 roku rozpoczęła się wyjątkowa historia, która rozwija się do dzisiaj, otwierając z każdą dekadą nowe rozdziały.  Mirosław Gzella wcielił w życie odważną wizję zrodzoną z pasji do jakości i dobrego smaku. Początkowo mały zakład wędliniarski z przydomowym sklepem na przestrzeni 30 lat stał się silną korporacją swoim zasięgiem pokrywającą całą Polskę. Domem marki Gzella do dziś jest położona w samym sercu Borów Tucholskich miejscowość Osie. To właśnie w tym malowniczym otoczeniu powstają wysokojakościowe wyroby wędliniarskie –  niezmiennie od lat.

Materiały nadesłane