Daty, daty, daty: 1 marca - 7 marca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 1 marca - 7 marca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Na zdjęciu Rudolf Strzelecki. Zdjęcie ze strony: cukierniazakrys.pl
154 lata temu, 7 marca 1867roku, w Lubni urodził się Ks. Konstanty Kreft, od 1931 proboszcz tucholski i budowniczy kościoła pw Bożego Ciała. Zmarł. z wyczerpania i niedożywienia 11 kwietnia 1940 roku w obozie w Stutthofie. Od 1994 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Jest patronem jednej z tucholskich ulic.

102 lata temu, 4 marca 1919 roku, po zwolnieniu z wojska, Rudolf Strzelecki otworzył przy ul. Chojnickiej 1 prywatną piekarnię. Piekarnia działa dzisiaj pod nazwą Piekarnia Cukiernia „Zakryś”. 27 października 1939 roku Rudolf Strzelecki został rozstrzelany w Rudzkim Moście,


29 lat temu, 4 marca 1992 roku, w Tucholi, na rogu placu Wolności i ul Górnej zakończono budowę i oddano do użytkowania piętrowy dom towarowy „Rywal”

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta,  „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Okno do Wolności" Pawła Redlarskiego.