Daty, daty, daty: 11 sierpnia - 17 sierpnia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 11 sierpnia - 17 sierpnia

Dzisiaj przypominamy kolejne sierpniowe daty z naszej lokalnej historii.

Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty, daty” ukazują się w poniedziałki i są powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 156 lat temu, 14 sierpnia 1858 roku, w Małej Komorzy urodził się Bronisław Dembiński, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1907 – 1908 rektor tej uczelni. Zmarł 23 listopada 1939 roku w Poznaniu w trakcie przewożenia z domu do obozu przejściowego, w którym miał oczekiwać na przesiedlenie do Generalnej Guberni.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 140 lat temu, 17 sierpnia 1874 roku, rozpoczęło działalność Tucholskie Seminarium Nauczycielskie. Istniało do połowy lat trzydziestych. Najpierw miało siedzibę na rynku w prywatnym domu, od 1880 w obecnym budynku Zespołu Szkół Leśnych.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

-131 lat temu, 15 sierpnia 1883 roku, uruchomiono pierwszą linię kolejową, przechodzącą przez Tucholę ( Chojnice – Laskowice ).

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 75 lat temu, 13 sierpnia 1939 roku rozpoczęły się pierwsze Dni Borów Tucholskich, wtedy pod nazwą Tygodnia Borów Tucholskich. Impreza, odbywająca się w przededniu wybuchu II wojny światowej miała charakter patriotyczny. Po wojnie reaktywowano DBT w 1961 roku

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 19 lat temu, 15 sierpnia 1995 roku została odsłonięty obelisk przy ul Głównej w Tucholi, w miejscu, gdzie do 1939 roku stał pomnik Królowej Korony Polskiej. Odsłonięcia dokonali przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Królowej Korony Polskiej Tadeusza Zakryś i burmistrz Edmund Kowalski.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

-13 lat temu, 14 sierpnia 2001 roku Krzysztof Joppek został wybrany Burmistrzem Tucholi. Wyboru dokonała Rada Miejska. Funkcję pełnił do końca III kadencji.


Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick i „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta.