Daty, daty, daty: 11 stycznia – 17 stycznia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 11 stycznia – 17 stycznia

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Na zdjęciu Plac ks. Franciszka Nogalskiego w centrum Raciąża
143 lata temu, 16 stycznia 1877 roku, w Bysławiu urodził się Wojciech Pryll współorganizator strajku szkolnego w Bysławiu w latach 1905/1906. współorganizator i długoletni prezes Powiatowego Zarządu Polskiego Związku Osadników na Powiat Tucholski, Chojnicki i Sępoleński. Zginął 24 października 1939 roku, rozstrzelany w Rudzkim Moście
128 lat temu, 13 stycznia 1892 roku, zmarł Johann Christian Schmidt, Nieniec, kupiec, rodowity tucholanin, najdłużej piastujący stanowisko przewodniczącego rady miejskiej, w latach panowania pruskiego. Przewodniczył radzie 30 lat, a w skład rady wchodził przez lat 40

124 lata temu, 11 stycznia 1896 roku, w Tucholi, urodził się Alfons Warczak, nauczyciel i działacz społeczny. W 1923 roku utworzył, liczący w latach trzydziestych 80 członków chór „Moniuszko”. W 1946 roku był współtwórcą orkiestry symfonicznej. Zmarł w Tczewie, 23 czerwca 1964 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tucholi.

109 lat temu, 16 stycznia 1911 roku, w Wąbrzeźnie urodził się ks Franciszek Nogalski, ksiądz w parafii w Raciążu w dniu wybuchu II wojny światowej. Rozstrzelany 24 X 1939 roku po tym, jak w obronie innych, razem z nim uwięzionych wziął na siebie winę za rzekome podpalenie stodoły w Piastoszynie, co stało się powodem masowych egzekucji. Ksiądz Franciszek Nogalski jako ksiądz męczennik objęty jest procesem beatyfikacyjnym. Obecnie w Raciążu, w środku wsi jest plac, który nosi jego imię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

92 lata temu, 16 stycznia 1928 roku,  w Warszawie urodził się Leszek Zygmunt Koter znany tucholski sportowiec, największe sukcesy odnosił  w piłce siatkowej. Grał w pierwszoligowej Pogoni Szczecin. Był też grającym trenerem Tucholanki. Zmarł 23 maja 1983, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.