Daty, daty, daty: 13 czerwca – 19 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 13 czerwca – 19 czerwca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.


  • 249 lat twemu, 19 czerwca 1767 roku, Papież Klemens XIII nadał nowej świątyni w Dąbrówce prawa parafialne i jeden odpust w święto Przemienienia Pańskiego 06 sierpnia. Stało się to po tym, jak Maciej Janta - Połczyński dziedzic dóbr Wielka Komorza , ostatni stolnik inflandzki, plenipotent starostw : tucholskiego i świeckiego, deputat do trybunału koronnego w Lublinie, doznawszy cudu , że w czasie potyczki dwie kule moskiewskie odbiły się o jego ryngraf, ślubował , że w razie szczęśliwego powrotu do domu wzniesie kościół w majątku swym Dąbrówce.


    Mat: raciaz.diecezja-pelplin.pl

    • 117 lat temu, 16 czerwca 1899 roku, w Białej koło Tucholi urodził się Bolesław Megger. Od 1 września 1923 roku kierownik szkoły w Stobnie. Funkcję tę pełnił do 1939 roku. Zginął 2 listopada 1939 roku rozstrzelany w Rudzkim Moście. 1 września 1992 roku Szkoła w Stobnie przyjęła jego imię.

      • 53 lat temu, 18 czerwca 1963 roku, powstało Borowiackie Towarzystwo Kultury, jako oddział powiatowy Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Kulturowego. Obecnie funkcję prezesa Towarzystwa pełni Maria Olick.

      • 39 lat temu, 18 czerwca 1977 roku, obecnemu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Tucholi nadano imię Bartłomieja Nowodworskiego.

        • 4 lata temu, 15 czerwca 2012 roku, w Tucholi odbyły się XIV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich, Tuchola – Londyn 2012. W zawodach wzięło udział 1944 sportowców, rywalizujących w 19 dyscyplinach sportowych. Wystartowało 59 drużyn, reprezentujących poszczególne gminy i miasta województwa Kujawsko - Pomorskiego. W klasyfikacji miast zdecydowanie zwyciężyła Tuchola (sklasyfikowano 25 reprezentacji), w klasyfikacji gmin wiejskich Dobrcz ( Cekcyn 4, Lubiewo 5, Kęsowo 8, Gostycyn 11, Sliwice 18 na 34 sklasyfikowane gminy). Poszczególne konkurencje były rozgrywane we wszystkich gminach powiatu tucholskiego. Organizatorem była Tuchola i Kujawsko Pomorskie Zrzeszenie LZS. W związku z Igrzyskami zmodernizowano Ośrodek Sportu i Rekreacji, powstała hala sportowa, oświetlone boisko ze sztuczna nawierzchnią i praktycznie nowe, główne boisko z tartanową bieżnią.

        http://www.osirtuchola.pl/?p=505

        http://reporter-24.pl/podstrona/rok-po-igrzyskach-tuchola-londyn-2012


        • Rok temu, 19 czerwca 2015 roku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi nadano imię Aleksandra Janty Połczyńskiego

        http://www.mbp.tuchola.pl/index.php/396-nadanie-naszej-bibliotece-imienia-aleksandra-janty-poczyskiego

      • Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego