Daty, daty, daty: 14 maja – 20 maja - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 14 maja – 20 maja

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.

237 lat temu, 17 maja 1781 roku, w Tucholi wybuchł wielki pożar, który praktycznie położył kres dawnej Tucholi. Sprawcą był Jan Filip Voigt, który  podpalił zabudowania przykościelne w celu zdobycia zgromadzonych tam kosztowności. Spłonęła wówczas gotycka fara pw. Św. Bartłomieja i większa część zabudowy miasta. Straty były tak ogromne, że nawet  planowano wówczas przeniesienie miasta do pobliskiej osady Rudzki Most, lecz mieszkańcy postanowili pozostać

150 lat temu, 20 maja 1868 roku, w Nowych Suminach urodził się Otton Steinborn, 18 lutego 1920 roku wybrany komisarycznym prezydentem Torunia, w latach 1924 – 1930 senator RP z ramienia Narodowej Partii Robotniczej. Zmarł w Toruniu 4 sierpnia 1936 roku.

73 lata temu, 18 maja 1945 roku, w Tucholi obradowała pierwsza konferencja powiatowa Polskiej Partii Robotniczej. W tym dniu do PPR należało w całym powiecie 184 członków. Do końca roku liczba ta wzrosła do 337.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.