Daty, daty, daty: 15 kwietnia – 21 kwietnia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 15 kwietnia – 21 kwietnia

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Zdjęcie ze strony: olching.de
141 lat temu, 15 kwietnia 1878 roku, w Tucholi rozpoczęła swoja działalność powiatowa kasa oszczędnościowa. Krótko przed wybuchem I wojny światowej dysponowała wkładami pieniężnymi w wysokości 2,7 mln marek.

126 lat temu, 17 kwietnia 1893 roku, w Wilczych Błotach w powiecie Starogardzkim, urodził się Rudolf Strzelecki. Od 4 marca 1919 roku prowadził w Tucholi firmę piekarską przy ul. Chojnickiej 1. 1 września 1939 starosta tucholski Jan Ornass mianował go tymczasowym burmistrzem. Zginął, rozstrzelany w Rudzkim Moście 24 października 1939 roku.

99 lat temu, 15 kwietnia 1920, w Kanadzie urodził się SAT – OKH (Długie Pióro) Stanisław Supałowicz, były żołnierz AK, przez rodzinę żony związany z Tucholą. Jego życiorys wystarczyłby na scenariusz serialu przygodowego. Był pomysłodawcą utworzenia w Wymysłowie muzeum indiańskiego. Zmarł 3 lipca 2003 roku w Gdańsku –Wrzeszczu

74 lata temu, 15 kwietnia  1945 roku, w Tucholi uruchomiono aptekę „Pod Orłem”.

25 lat temu, 17 kwietnia 1994 roku,  podpisano umowę o współpracy niemieckiego miasta Olching z Tucholą

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego