Daty, daty, daty: 16 czerwca -€“ 22 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 16 czerwca -€“ 22 czerwca

W kolejnym odcinku naszego cyklu przypominamy wydarzenia, fakty i ludzi z naszej lokalnej historii. Mamy nadzieję, że z czasem materiał zostanie uzupełniony o to, czego nie ujęliśmy, a co warte jest przypomnienia.

Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty, daty” ukazują się w poniedziałki i są powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 247 lat twemu, 19 czerwca 1767 roku, Papież Klemens XIII nadał nowej świątyni w Dąbrówce prawa parafialne i jeden odpust w święto Przemienienia Pańskiego w dniu 6 sierpnia. Stało się to po tym, jak Maciej Janta - Połczyński dziedzic dóbr Wielka Komorza , ostatni stolnik inflandzki, plenipotent starostw : tucholskiego i świeckiego, deputant do trybunału koronnego w Lublinie, doznawszy cudu , że w czasie potyczki gdy dwie kule moskiewskie odbiły się o jego ryngraf, ślubował , że w razie szczęśliwego powrotu do domu wzniesie kościół w majątku swym w Dąbrówce.


(fot. raciaz.diecezja-pelplin.pl)

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

- 115 lat temu, 16 czerwca 1899 roku, w Białej koło Tucholi urodził się Bolesław Megger. Od 1 września 1923 roku kierownik szkoły w Stobnie. Funkcję tę pełnił do 1939 roku. Zginął 2 listopada 1939 roku rozstrzelany w Rudzkim Moście. 1 września 1992 roku Szkoła w Stobnie przyjęła jego imię.


(Szkoła Podstawowa w Stobnie - fot. nk.pl - profil szkoły)

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg
    
- 51 lat temu, 18 czerwca 1963 roku, powstało Borowiackie Towarzystwo Kultury, wtedy jako oddział powiatowy Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa Kulturowego. Obecnie funkcję prezesa Towarzystwa pełni Maria Olick.


(fot. archiwum)

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg
   
- 37 lat temu, 18 czerwca 1977 roku, obecnemu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Tucholi nadano imię Bartłomieja Nowodworskiego.


(fot. nowodworek.pl)


Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.