Daty, daty, daty: 16 kwietnia – 22 kwietnia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 16 kwietnia – 22 kwietnia

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.

125 lat temu, 17 kwietnia 1893 roku, w Wilczych Błotach w powiecie Starogardzkim, urodził się Rudolf Strzelecki. Od 4 marca 1919 roku prowadził w Tucholi firmę piekarską przy ul. Chojnickiej 1. 1 września 1939 starosta tucholski Jan Ornass mianował go tymczasowym burmistrzem. Zginął, rozstrzelany w Rudzkim Moście 24 października 1939 roku.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.