Daty, daty, daty: 17 czerwca – 23 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 17 czerwca – 23 czerwca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
252 lat temu, 19 czerwca 1767 roku,  Papież Klemens XIII nadał  nowej świątyni w Dąbrówce  prawa parafialne i jeden odpust w święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia. Stało się to po tym, jak Maciej Janta - Połczyński dziedzic dóbr Wielka Komorza , ostatni stolnik inflandzki, plenipotent starostw : tucholskiego i świeckiego, deputant do trybunału koronnego w Lublinie, doznawszy cudu , że w czasie potyczki dwie kule moskiewskie odbiły się o jego ryngraf, ślubował , że w razie szczęśliwego powrotu do domu wzniesie kościół w majątku swym Dąbrówce.


Zdjęcie ze strony: raciaz.diecezja-pelplin.pl/galeria

56 lat temu, 18 czerwca 1963 roku,  powstało Borowiackie Towarzystwo Kultury, jako oddział powiatowy Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Kulturowego. Obecnie funkcję prezesa samodzielnego Towarzystwa pełni Maria Olick

42 lata temu, 18 czerwca 1977 roku, obecnemu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Tucholi nadano imię Bartłomieja Nowodworskiego.

13 lat temu, 21 czerwca 2006 roku, w skład Przedsiębiorstwa Komunalnego weszła kotłownia miejska przy ul. Witosa

4 lata temu, 19 czerwca 2015 roku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi nadano imię Aleksandra Janty Połczyńskiego

Zobacz galerię zdjęć: http://reporter-24.pl//wiadomosc/biblioteka-w-tucholi-ma-swojego-patrona-foto-wideo/galeria

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego