Wiadomości
wszystkieDaty, daty, daty: 21 lipca - 27 lipca
Dzisiaj ostatnie, lipcowe wspomnienia wydarzeń z naszej lokalnej historii. W następnym tygodniu artykuł z tego cyklu nie ukaże się, ponieważ niestety nie poszukaliśmy dat wartych przypomnienia z okresu pomiędzy 28 lipca a 3 sierpnia. Do naszego cyklu wrócimy już 4 sierpnia.
Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty, daty” ukazują się w poniedziałki i są powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.
- 668 lat temu, 22 lipca 1346 roku, Wielki Mistrza Henryk Dusemer wydał w Malborku przywilej lokacyjny dla miasta Tucholi,
- 153 lata temu, 21 lipca 1861 roku, ks biskup Jerzy Jeschke, były tucholski proboszcz, dokonał konsekracji kościoła parafialnego pw. św Bartłomieja. Kościół ten, który stał na środku rynku, został rozebrany w 1939 roku.
- 66 lat temu, 20 lipca 1948 roku, w Szczecinku urodził się Wiesław Kalisz, działacz „Solidarności” i Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Tucholi. 3 maja 1981 roku był współorganizatorem pierwszej mszy św. polowej w miejscu kaźni w lesie w Rudzkim Moście. Zmarł 27 lipca 2003 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Tucholi.
- 55 lat temu, 22 lipca 1961 roku rozpoczęły się pierwsze po wojnie Dni Borów Tucholskich. Impreza nawiązywała do Tygodnia Borów Tucholskich, który odbył się w sierpniu 1939 roku.
- 51 lat temu, 23 lipca 1963 roku, podczas Dni Borów Tucholskich wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego stadionu w Tucholi
- 25 lat temu, 21 lipca 1989 roku uroczyście przekazano społeczeństwu pomnik św. Małgorzaty. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika był Tadeusz Zakryś.
- 13 lat temu, 27 lipca 2001 roku, zmarł tragicznie Burmistrz Tucholi Bogumił Urbański, wybrany na tę funkcję przez radę miejską w 1998 roku. Bogumił Urbański spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.
Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick i „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta.