Daty, daty, daty: 21 września – 27 września - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 21 września – 27 września

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

235 lat temu, 25 września 1785 roku, dokonano poświecenia odbudowanego kościoła pw. św. Bartłomieja, po wielkim pożarze w 1781 roku.

128 lat temu, 22 września 1891 roku, w Lautenburgu w Prusach Wschodnich urodził się Sylwester Józef Smoliński. W 1933 roku, uczniowie: Augustyński, Frąckowski, Grafka, Koniarski, Matuszewsju i  Żmich, pod jego kierunkiem wykonali szybowiec „Tucholanin”.  Projektantami byli inżynierowie: Czerwiński i Jaworski. 11 listopada 1933 szybowiec został uroczyście przekazany Wojsku Polskiemu. Józef. Smoliński zmarł 2 lutego 1937 roku, spoczywa na tucholskim cmentarzu parafialnym.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego