Daty, daty, daty: 24 września – 30 września - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 24 września – 30 września

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
233 lata temu, 25 września 1785 roku, dokonano poświecenia odbudowanego kościoła pw. św. Bartłomieja, po wielkim pożarze w 1781 roku.

143 lata temu, 29 września 1875 roku, w Tucholi, oficjalnie zamknięto cmentarz katolicki w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Kościół Bożego Ciała. Cmentarz był już za mały.

97 lat temu, 30 września 1921 roku, według stanu na ten dzień, powiat tucholski liczył ogółem 34544 mieszkańców, w tym miasto Tuchola 4421 . Należy dodać, że granice powiatu odbiegały swoim przebiegiem od dzisiejszych granic.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego