Daty, daty, daty: 24 marca - 30 marca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 24 marca - 30 marca

W kolejnym odcinku naszego cyklu przypominamy wydarzenia, fakty i ludzi z naszej lokalnej historii. Mamy nadzieję, że z czasem materiał zostanie uzupełniony o to, czego nie ujęliśmy, a co warte jest przypomnienia.

Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty, daty” ukazują się w poniedziałki i są powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.

http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

139 lat temu, 25 marca 1875 roku, zatwierdzono nowy podział administracyjny w wyniku którego Tuchola stała się miastem powiatowym. Powiat Tucholski rozpoczął swoją działalność 1 października tego samego roku

 http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

128 lat temu, 30 marca 1886, w Tucholi urodził się Joachim von Delbruck, należący do grona znanych literatów niemieckich. Jedną ze swoich powieści poświęcił Fryderykowi Chopinowi. Zmarł w 1951 roku.

 http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

92 lata temu, 27 marca 1922 roku, Stanisław Saganowski został zaprzysiężony na burmistrza Tucholi. Funkcję pełnił do 1939 roku

 http://reporter-24.pl/userfiles/images/hldaty.jpg

6 lat temu, 28 marca 2008 roku, do rejestru stowarzyszeń wpisano Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „Buko”, którego głównym zadaniem statutowym jest ochrona i promocja walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych Piły, położonej w gminie Gostycyn. Prezesem zarządu jest Wojciech Weyna.
 

 



 

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.