Wiadomości
wszystkieDaty, daty, daty: 27 kwietnia - 3 maja
Dzisiaj proponujemy Państwu kolejne wspomnienia, tym razem z przełomu kwietnia i maja. Nasz cykl „Daty, daty, daty” ukazuje się w poniedziałki i jest powtarzany w czwartki, w opisywanych tygodniach.
- 99 lat temu, 1 maja 1916 roku, w Tucholi, jak i w całych Niemczech wprowadzono czas letni
- 66 lat temu, 30 kwietnia 1949 roku, w Tucholi, zlikwidowano Kuchnię Ludową z uwagi, jak tłumaczono, niewielkie zainteresowanie.
- 65 lata temu, 1 maja 1950 roku, w Tucholi powstał Powiatowy Dom Kultury. Początkowo działał jako świetlica międzyzakładowa, od 1951 roku przy pl. Zamkowym 8.
- 42 lat temu, 29 kwietnia 1973 roku, w Tucholi przy ul. Sępoleńskiej oddano do użytku Dom Rzemiosła.
- 34 lata temu, 3 maja 1981 roku, w Rudzkim Moście odbyła się pierwsza msza św. w intencji rozstrzelanych w tym miejscu, w 1939 roku.
- 25 lat temu, 1 maja 1990 roku, mocą dekretu ordynariusza diecezji chełmińskiej Mariana Przykuckiego utworzono w Rudzkim Moście parafię pw Opatrzności Bożej.
- 22 lat temu, 29 kwietnia 1993 roku, cmentarz parafialny w Tucholi został wpisany do rejestru zabytków.
- 20 lat temu, 3 maja 1995 roku, na Placu wolności w Tucholi, ks. biskup Jan Bernard Szlaga poświęcił pomnik Królowej Korony Polskiej.
- 2 lata temu, 3 maja 2013 roku, w Tucholi, uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą postać dra Józefa Gierszewskiego, lekarza medycyny, stomatologa, prawnika, działacza społecznego oraz burmistrza i wiceburmistrza Tucholi w latach II RP. Tablica została zamieszczona na ścianie budynku przy ul. Świeckiej 27, w którym obecnie mieści się Miejskie Centrum Lekarskie.
Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego