Daty, daty, daty: 3 czerwca – 9 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 3 czerwca – 9 czerwca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
Zdjęcie: tuchola.pl
29 lat temu, 6 czerwca 1990 roku, Henryk Krzywański (na zdjęciu pierwszy z prawej) został pierwszym burmistrzem po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Wyboru dokonała  rada miejska. Urząd pełnił do 26 czerwca 1991 roku.

20 lat temu, 6 czerwca 1999 roku, przebywający w Pelplinie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił ważące w sumie 1000 kg trzy dzwony noszące imiona: Jakub (największy), Jan (średni) i Kazimierz (najmniejszy), które później znalazły swoje miejsce na wieży kościoła św Jakuba Apostoła w Tucholi. W czerwcu 2002 roku na dzwonnicy umieszczono także mechanizm zegarowy z trzema tarczami.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego