Daty, daty, daty: 4 sierpnia - 10 sierpnia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 4 sierpnia - 10 sierpnia

Po tygodniowej przerwie powracamy do naszego cyklu, w którym przypominamy wydarzenia i ludzi z naszej lokalnej historii. Dzisiaj pierwsze, sierpniowe daty.

Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty, daty” ukazują się w poniedziałki i są powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.



- 242 lata temu, 5 sierpnia 1772 roku, po I rozbiorze Polski, Tuchola znalazła się w granicach monarchii pruskiej. Do polski powróciła po 148 latach, w 1920 roku.



- 138 lat temu, 10 sierpnia 1876 roku, do obwodu miejskiego Tucholi przyłączono obszary dworskie Konek i Piszczek.. Na początku wieku do Tucholi przyłączono jeszcze min. część Nowej Tucholi i położony za Brdą, Królewski Rudzki Most. W 1910 roku powierzchnia miejskiej gminy Tuchola wynosiła 1318 ha.



- 90 lat temu, 5 sierpnia 1924 roku, w Tucholi przebywał prezydent RP Stanisław Wojciechowski



- 87 lat temu, 6 sierpnia 1927 roku, w Tucholi przebywał prezydent RP Ignacy Mościcki



- 18 lat temu, 5 sierpnia 1996 roku, na wieży kościoła Bożego Ciała w Tucholi został umieszczony krzyż o wadze 240 kg. Wykonawcą krzyża (bezpłatnie) był Zdzisław Landowski.



- 9 lat temu, 9 sierpnia 2005 roku, do rejestru stowarzyszeń wpisane zostało Stowarzyszenie „Via Natura”, najbardziej znane z tego, że od 6 lat, przy współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności, funduje stypendia dla absolwentów szkół średnich z powiatu tucholskiego. Dotychczas ufundowano 33 takie stypendia. Pieniądze pochodzą od osób życzliwych tej akcji, a głównym sponsorem jest senator Andrzej Kobiak. Stowarzyszeniem kieruje Halina Janowska Giłka.

 
Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick i „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta.