Daty, daty, daty: 5 marca – 11 marca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 5 marca – 11 marca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy

151 lat temu, 7 marca 1867roku, w Lubni urodził się Ks. Konstanty Kreft, od 1931 proboszcz tucholski i budowniczy kościoła pw Bożego Ciała. Zmarł. z wyczerpania i niedożywienia 11 kwietnia 1940 roku w obozie w Stutthofie. Od 1994 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Jest patronem jednej z tucholskich ulic.

Zdjęcia ze strony parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi.

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.