Daty, daty, daty: 5 września – 11 września - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 5 września – 11 września

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy

77 lat temu, 6 września 1939 roku, w Tucholi najprawdopodobniej przebywał Adolf Hitler

  • 30 lat temu, 7 września 1986 roku, w Rudzkim Moście poświęcony został pomnik rozstrzelanych w 1939 roku.
  • 27 lat temu, 8 września 1989 roku, w Tucholi odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Najważniejszym zadaniem Komitetu było przygotowanie wyborów samorządowych w 1990 roku. Funkcję przewodniczącego pełnił Andrzej Leszczyński. Komitet Obywatelski rozwiązał się 15 lutego 1991 roku. Jego członkowie spotkali się dotychczas na trzech kolejnych spotkaniach rocznicowych w 1999, 2009 i 2014 roku25 lecie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność„ w Tucholi (fot. archiwum)
  • 23 lata temu, 5 września 1993 roku, uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci żołnierzy Armii Krajowej, przy Kościele Bożego Ciała w Tucholi.
  • 17 lat temu, 9 września 1999 roku, do rejestru stowarzyszeń wpisano Stowarzyszenie HOSPICJUM - Organizację Katolicka przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Tucholi. Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy w cierpieniu osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową w terminalnym jej okresie, udzielanie wsparcia rodzinom chorych, prowadzenie działalności szkoleniowej i edukacyjnej. Funkcję prezesa stowarzyszenia pełni Maria Rezmer.3 lata temu, 7 września 2013 roku, w Tucholi. Podobnie jak w wielu, wielu innych miastach Polski, czytano dzieła Aleksandra Fredry. Akcję pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w Tucholi przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. Było to pierwsze wspólne czytanie w Tucholi. Rok później czytano „Potop” Henryka Sienkiewicza, następnie „Lalkę” Bolesława Prusa, a  w tym roku „Quo vadis”? Henryka Sienkiewicza
  • http://reporter-24.pl//wiadomosc/narodowe-czytanie-dziel-aleksandra-fredry-w-tucholi/galeria
  • Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś"ks. dr Zygmunta Iwickiego.