Daty, daty, daty: 9 lipca – 15 lipca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 9 lipca – 15 lipca

Do naszego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. Jeżeli ktoś z grona Naszych Czytelników dysponuje ciekawą datą, którą chciałby na naszej stronie zaprezentować, to zapraszamy do współpracy.
107 lat temu, 12 lipca 1911 roku, w Opolu urodził się Kajetan Bągorski , niestrudzony, ofiarny działacz sportowy i szkoleniowiec, sędzia lekkoatletyczny klasy międzynarodowej, działacz LZS. Zmarł 18 IV 1989, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.

98 lat temu, 12 lipca 1920 roku, po przejęciu wszystkich urzędów w Tucholi przez władze polskie, sporządzono pierwszy protokół Rady Miejskiej w języku polskim.

64 lata temu, 15 lipca 1954 roku, w Tucholi powstała Powiatowa Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy Usług Rzemieślniczych. Swoją siedzibę miała przy ul Chojnickiej 18. Pierwszym jej prezesem był Stefan Świerczyński, a Spółdzielnia początkowo zajmowała się usługami min. fryzjerskimi i szewskimi.

2 lata temu, 12 lipca 2016 roku, trzy lampy skierowane zostały na kościół parafialny w Raciążu. Oświetlenie zostało sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu gminy Tuchola

Zobacz: zdjęcia

Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta, „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego i "Lubiewo wczoraj i dziś" ks. dr Zygmunta Iwickiego