Daty, daty, daty: 10 czerwca - 16 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 10 czerwca - 16 czerwca

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby znaną sobie datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz
 
Na zdjęciu: Otwarcie Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich


148  lat temu, 15 czerwca 1876 roku, w Świekatowie urodził się ksiądz Alojzy Łaski. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1903 roku. Od 1916 do 1920 roku przebywał jako wikary w Tucholi. Okres ten przypadł na intensywne przygotowania Polaków do przejęcia władzy po rozbiorach. 29 stycznia 1920 roku, w dniu odzyskania niepodległości wygłosił kazanie do zgromadzonych na rynku mieszkańców. Zginął w październiku 1939 roku w Bydgoszczy, gdzie mieszkał jako emeryt.



125 lat temu, 16 czerwca 1899 roku, w Białej koło Tucholi urodził się Bolesław Megger. Od 1 września 1923 roku kierownik szkoły w Stobnie. Funkcję tę pełnił do 1939 roku. Zginął 2 listopada 1939 roku rozstrzelany w Rudzkim Moście. 1 września 1992 roku Szkoła w Stobnie przyjęła jego imię.



23  lata temu, 11 czerwca 2001 roku, do rejestru stowarzyszeń wpisano Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło”. Misją tej organizacji jest podejmowanie działań mających na celu min. zachowanie spuścizny i tradycji kulturowej dla następnych pokoleń.



12 lat temu, 15 czerwca 2012 roku, w Tucholi rozpoczęły się  XIV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich, Tuchola – Londyn 2012. W zawodach wzięło udział 1944 sportowców, rywalizujących w 19 dyscyplinach sportowych. Wystartowało 59 drużyn, reprezentujących poszczególne gminy i miasta województwa Kujawsko - Pomorskiego. W klasyfikacji miast zdecydowanie zwyciężyła Tuchola (sklasyfikowano 25 reprezentacji), w klasyfikacji gmin wiejskich Dobrcz ( Cekcyn 4, Lubiewo 5, Kęsowo 8, Gostycyn 11, Sliwice 18 na 34 sklasyfikowane gminy). Poszczególne konkurencje były rozgrywane we wszystkich gminach powiatu tucholskiego. Organizatorem była Tuchola i Kujawsko Pomorskie Zrzeszenie LZS. W związku z Igrzyskami zmodernizowano Ośrodek Sportu i Rekreacji, powstała hala sportowa, oświetlone boisko ze sztuczna nawierzchnią i praktycznie nowe, główne boisko z tartanową bieżnią

ZDJĘCIA



Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.