Daty, daty, daty: 12 lutego - 18 lutego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 12 lutego - 18 lutego

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby taką datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz
 
Na zdjęciu: Zespół Młodzi Borowiacy. Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi


399 lat temu, 14 lutego 1625 roku, zmarł Bartłomiej Nowodworski ( jego prochy spoczywają w Katedrze św Jana w Warszawie), entuzjasta i miłośnik nauk. Urodził się w 1552 roku, w Nowym Dworze, czyli w dawnym powiecie tucholskim. 4 marca 1617 roku zapisał Akademii Krakowskiej 8 tys zł polskich. Jednym z warunków fundacji, którą utworzył, było utrzymanie czterech studentów z powiatu tucholskiego. Jego imię nosi Zespół Szkół Ogólnokształcących i jedna z ulic w Tucholi.


109 lat temu, 17 lutego 1915, w związku z działaniami wojennymi, w Tucholi wprowadzono racjonalizowanie chleba i mąki. Początkowo norma wynosiła 2kg chleba lub 1,575 marki na tydzień. W późniejszym okresie norma ta uległa obniżce.79 lat temu, 15 lutego 1945 roku, dla Tucholi zakończyła się II wojna światowa. Do miasta wkroczyła Armia Czerwona.79 lat temu, 16 lutego1945 roku, Fabian Dąbrowski został burmistrzem Tucholi. Funkcja ta oczywiście nie miała wiele wspólnego z obecną rolą, jaką pełni burmistrz. W tamtym okresie burmistrz był przewodniczącym zarządu miejskiego, wybieranym przez miejską radę narodową. Swoja funkcję Fabian Dąbrowski pełnił przez dwa miesiące, do 23 kwietnia 1945 roku.61 lat temu, 15 lutego 1963 roku, miał miejsce występ inauguracyjny Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Borowiacy”. W skład zespołu wchodziły trzy sekcje: chór, grupa taneczna i kapela. Założycielami byli Stefania i Ryszard Żółkiewiczowie. Chór istniał do 1967 roku.33 lata temu, 14 lutego 1991 roku, odbył się pierwszy pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Rudzkim Moście.33 lata temu, 16 lutego 1991 roku, rozstrzygnięto konkurs na najlepszego sportowca 1990 roku, zorganizowany przez „Borowiackie Wieści”. Zwycięzcą został Marek Wojtas, przed Joanną Felczyńską i Mariuszem Sreberskim. Wszyscy lekkoatletyka.Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.