Daty, daty, daty: 19 lutego - 25 lutego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 19 lutego - 25 lutego

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby znaną sobie datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz
Na zdjęciu: Jan Świerczyński z rodziną. Zdjęcie ze zbiorów rodzinnych


171 lat temu, 22 lutego 1853 w Tucholi na rynku wybuchł wielki pożar. Spaliło się 5 domów w północnej pierzei rynku.



162  lata temu, 23 lutego1862, w Słomowie Wlkp. urodził się Kazimierz Karasiewicz. lekarz i wielki społecznik. Jest patronem tucholskiego gimnazjum, jego imię nosi jedna z ulic w mieście. Zmarł 25 października 1926 w Pobiedziskach.



138 lat temu, 23 lutego 1886 w Gackach w gm Drzycim, urodził się Jan Świerczyński. W 1918 roku, od niemieckiego właściciela zakupił w Tucholi dom przy ul. Świeckiej 26, w którym założył hotel „Kościuszko”. Dodatkowo na parterze budynku mieścił się jeszcze min. sklep spożywczy, kręgielnia i restauracja, a na zapleczu tzw. ogródek wiedeński, gdzie przy kawie można było posłuchać muzyki na wolnym powietrzu. Hotel na wyposażeniu posiadał także samochód, jeden z pierwszych w Tucholi. Jan Świerczyński, w okresie międzywojennym, należał do czołowych tucholskich działaczy społecznych. Zginął, rozstrzelany 27 października 1939 roku w Rudzkim Moście



47 lat temu, 19 lutego 1977 roku, odbył się pierwszy koncert zespołu Młodzi Borowiacy. Zespół założyły uczące w Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi Maria Olick i Lidia Grzelak



Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.