Daty, daty, daty: 3 czerwca - 9 czerwca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 3 czerwca - 9 czerwca

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby znaną sobie datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz
 


34 lata temu, 6 czerwca 1990 roku, Henryk Krzywański został pierwszym burmistrzem po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Wyboru dokonała rada miejska. Urząd pełnił do 26 czerwca 1991 roku


25 lat temu, 6 czerwca 1999 roku, przebywający w Pelplinie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił ważące w sumie 1000 kg trzy dzwony noszące imiona: Jakub (największy), Jan (średni) i Kazimierz (najmniejszy), które później znalazły swoje miejsce na wieży kościoła św Jakuba Apostoła w Tucholi. W czerwcu 2002 roku na dzwonnicy umieszczono także mechanizm zegarowy z trzema tarczami.12 lat temu, 5 czerwca 2012 roku, w Urzędzie Miejskim w Tucholi, podpisano umowę partnerską pomiędzy Tucholą a Kudową Zdrój. Podstawową formą współpracy, jest wymiana młodzieży szkół podstawowych z obu miast.Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.