Daty, daty, daty: 8 lipca - 14 lipca - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 8 lipca - 14 lipca

Do naszego cyklu wybrałem oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest data dzienna. Dziękuję Czytelnikom, którzy przesyłają swoje propozycje i zachęcam do współpracy wszystkich, którzy  chcieliby znaną sobie datę zaprezentować.
Paweł Cieślewicz

Na zdjęciu oświetlony kościół w Raciążu



155 lat temu, 9 lipca 1869 roku, w Skrzeszecie koło Żukowa urodził się ksiądz Stanisław Sychowski. W 1896 roku, jako wikary przybył do Śliwic, administrując parafią w zastępstwie chorego proboszcza. Na początku XX wieku wybudował nowe kościoły w Legbądzie i Zdrojach. Ks. Sychowski był zaangażowany w pomoc najbiedniejszym, opiekował się m.in. wychodźcami sezonowymi, walczył z wynarodowieniem, usilnie zabiegał też o stworzenie możliwości zarobkowania na miejscu. Władze pruskie uznały go za groźnego, polskiego agitatora. Zmarł 21 lipca 1921 roku w Byszewie, gdzie był proboszczem od 1916 roku. W uznaniu zasług, jego imię nosi główna ulica w Śliwicach.



113 lat temu, 12 lipca 1911 roku, w Opolu urodził się Kajetan Bągorski , niestrudzony, ofiarny działacz sportowy i szkoleniowiec, sędzia lekkoatletyczny klasy międzynarodowej, działacz LZS. Zmarł 18 IV 1989, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.



105 lat temu, 12 lipca 1919 roku, w Tucholi założono Towarzystwo Nauczycieli Polaków dla powiatu tucholskiego i świeckiego. Liczyło 14 członków, a przewodniczącym został Zieliński z Małego Mędromierza.



104 lata temu, 12 lipca 1920 roku, po przejęciu wszystkich urzędów w Tucholi przez władze polskie, sporządzono pierwszy protokół Rady Miejskiej w języku polskim..



24 lata temu, 8 lipca 2000 roku, do Tucholi przybył urzędujący wówczas prezydent RP Aleksander Kwaśniewski



8 lat temu, 12 lipca 2016 roku, trzy lampy skierowane zostały na kościół parafialny w Raciążu. Oświetlenie zostało sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu gminy Tuchola

http://reporter-24.pl/wiadomosc/od-dwoch-tygodni-kosciol-w-raciazu-jest-oswietlony



Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick , „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta i „Rzemiosło Tucholskie na przestrzeni wieków” Wacława Kozłowskiego.