Daty, daty, daty: 13 -€“ 19 stycznia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Daty, daty, daty: 13 -€“ 19 stycznia

Cyklem: „Daty, daty, daty,” chcemy przypomnieć wydarzenia, fakty i ludzi z naszej lokalnej historii, zarówno tej odległej, jak i tej nam bliższej. Celowo nie użyliśmy w tytule słowa „kalendarium”, ponieważ niesie ono z sobą konieczność bardziej rygorystycznego podejścia do doboru dat i przypominanych faktów. Mamy nadzieję, że z czasem materiał zostanie uzupełniony o to, czego nie ujęliśmy, a co warte jest przypomnienia.

Do tego cyklu wybraliśmy oczywiście tylko takie wydarzenia, których znana jest nam ich data dzienna. „Daty, daty , daty” będą się ukazywać w poniedziałki i będą powtarzane w czwartki, w opisywanych tygodniach.137 lat temu, 16 stycznia 1877 w Bysławiu urodził się Wojciech Pryll współorganizator strajku szkolnego w Bysławiu w latach 1905/1906. współorganizator i długoletni prezes Powiatowego Zarządu Polskiego Związku Osadników na Powiat Tucholski, Chojnicki i Sępoleński. Zginął 24 października 1939 roku, rozstrzelany w Rudzkim Moście.122 lata temu, 13 stycznia 1892 zmarł Johann Christian Schmidt, Niemiec, kupiec, rodowity tucholanin, najdłużej piastujący stanowisko przewodniczącego rady miejskiej, w latach panowania pruskiego. Przewodniczył radzie 30 lat, a w skład rady wchodził przez lat 40109 lat temu, 17 stycznia 1905 urodził się Antoni Janowicz ps „Ksiądz”, od lutego 1944 roku dowódca tajnej organizacji antyhitlerowskiej Związku Polaków w Prusach Wschodnich „Młody Las”. Zmarł 22 XII 1961 roku w Rypinie. W 1980 roku jego doczesne szczątki przeniesiono do grobu rodzinnego na cmentarzu w Tucholi.103 lata temu, 16 stycznia 1911 w Wąbrzeźnie urodził się ks Franciszek Nogalski, ksiądz w parafii w Raciążu w dniu wybuchu II wojny światowej. Rozstrzelany 24 X 1939 roku po tym, jak w obronie innych, razem z nim uwięzionych wziął na siebie winę za rzekome podpalenie stodoły w Piastoszynie, co stało się powodem masowych egzekucji. Ksiądz Franciszek Nogalski jako ksiądz męczennik objęty jest procesem beatyfikacyjnym. Obecnie w Raciążu, w środku wsi jest plac, który nosi jego imię.
 
kliknij aby powiększyć
 86 lat temu, 10 stycznia 1928 roku, w Toruniu,  urodziła się w Alicja Tokarska, od 1 lipca 1952 roku nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi i Liceum Pedagogicznym w Tucholi. Autorka słów hymnu Szkoły Podstawowej nr 1. Zmarła 15 lipca 1999 roku w Tucholi, spoczywa w grobie rodzinnym na cmentarzu w Ciechocinku.86 lat temu, 16 stycznia 1928 roku,  w Warszawie urodził się Leszek Zygmunt Koter znany tucholski sportowiec, największe sukcesy odnosił  w piłce siatkowej. Grał w pierwszoligowej Pogoni Szczecin. Był też grającym trenerem Tucholanki. Zmarł 23  maja 1983, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tucholi.
Podczas przygotowania materiału korzystaliśmy z wielu dostępnych źródeł, w tym z monografii Tucholi: „Tuchola Od pradziejów do współczesności” pod redakcją Włodzimierza Jastrzębskiego i Jerzego Szwankowskiego, „Wybitni, Niepospolici, Zasłużeni Znani i nieznani, czasami zapomniani przedstawiciele regionu” Marii Ollick i „Historycznego notatnika proboszcza tucholskiego” ks. Jana Lichosyta.