Dni dziedzictwa w regionie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Dni dziedzictwa w regionie

Materiał ze strony:
kujawsko-pomorskie.pl

Jednym z wydarzeń dni dziedzictwa będzie TehoFest, festiwal bydgoskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Na zdjęcie wnętrze Wieży Ciśnień,

fot. Tymon Markowski
 

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Z założenia są to dwa weekendy (9-10 września) i (16-17 września), podczas których w całej Europie w zabytkowych miejscach będą odbywać się imprezy mające na celu promowanie edukacji historycznej i kulturalnej. W naszym województwie będą to aż 42 wydarzenia. Regionalna inauguracja dni dziedzictwa w sobotę (9 września) w Teatrze Letnim w Ciechocinku.

 

Pierwszy wydarzeniem tegorocznej imprezy będzie otwierana dziś (5 września) wystawa fotografii architektury modernistycznej regionu autorstwa Henryka Nahorskiego w bydgoskiej Galerii Farbiarnia. W programie najbliższego weekendu (9-10 września) między innymi zwiedzanie Inowrocławia szlakiem tramwajowym, Kalwarii Pakoskiej, Chełmna, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Żnina, Sępólna Krajeńskiego, Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, festyn archeologiczny w Wietrzychowicach, festyn historyczny w Orłowie (powiat inowrocławski), festiwal kuchni kujawskiej w Lubrańcu (powiat włocławski), czy opowieść o przemysłowej Bydgoszczy w Muzeum Mydła i Historii Brudu.

 

Równie bogaty w wydarzenia będzie kolejny weekend (16-17 września). Przygotowano między innymi zwiedzanie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (powiat toruński) i otwarcie w nim wystawy fotograficznej o tematyce tegorocznych dni dziedzictwa, zwiedzanie skansenu w Kłóbce, zamku biskupów chełmińskich w Wąbrzeźnie, Starego Fordonu i ewangelickiego kościoła w Bydgoszczy, a także TehoFest, czyli święto przemysłowego szlaku Bydgoszczy, czy wystawa o historii Skępego (powiat lipnowski) w skępskim klasztorze Zwiastowania NMP.

 

Więcej o wydarzeniach EDD w regionie na stronie przygotowanej przez Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, koordynatora wszystkich wydarzeń.

 

Ogólnopolska strona EDD.

 

Podczas sobotniej inauguracji laureaci konkursu Dziedzictwo Wieków zostaną uhonorowani medalami Hereditas Saeculorum. Nagrody i wyróżnienia otrzymają uczestnicy XIII edycji konkursu dla młodzieży „Zabytki naszego regionu” oraz III ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2017 r.