Festiwal Organowy Tuchola 2018 - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Festiwal Organowy Tuchola 2018

http://www.bozecialo.tuchola.pl/nowa/images/stories/festiwal_organowy_2018/festiwal-2018-plakat.jpg

 

05/08/2018 - Koncert inauguracyjny - Magdalena Cornelius, Mezzosopran Thomas Cornelius, Organy

 

Thomas Cornelius 1986

Bogurodzica

Johann Sebastian Bach 1685-1750

Präludium und Fuge in G-Dur BWV 541

Christoph Willibald Gluck (1714-1787)

Paride ed Elena

O del mio dolce ardor

Thomas Cornelius 1986

Viva la Polonia!

Mieczysław Karłowicz (1836–1903)

Mów do mnie jeszcze

Pamiętam ciche, jasne, złote dnie

Thomas Cornelius 1986

Drei Gebete (2013/2015) Prayer for Serenity – Ave Maria – Pater noster

Camille Saint-Saëns  (1835-1921)

Samson et Dalila

Mon coeur s'ouvre a ta voix

Thomas Cornelius

Baptismus 966

 

Magdalena Cornelius mezzosopran

 

Jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Występowała w wielu filharmoniach na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. Elbphilharmonie w Hamburgu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival.

 

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011).

 

Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. Ch. Studer, G. Banditelli, D. Jones, I. Kremling, T. Żylis-Gary, H. Rumowskiej, C. Richardson-Smith, Ch. Elssnera, C. Eder.

Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną. Posiada w swoim repertuarze wiele partii operowych, operetkowych i oratoryjno-kantatowych. Magdalena Cornelius pełni funkcję dyrektora artystycznego Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

 

 

 

Thomas Cornelius

organista, pianista, klawesynista, dyrygent i kompozytor

Autor muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji m.in. Arte, ARD, ZDF.

 

Urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze.  Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Uczył się tam gry na organach u prof. E. Lauer, ponadto uczył się dyrygentury, teorii muzyki, klawesynu i śpiewu. Następnie uzyskał dyplom mistrzowski z zakresu muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu (organy u prof. W. Zerer, kompozycja u prof. R. Bahr).

Już podczas studiów był organistą w katedrze w St. Marien w Hamburgu. Następnie pracował przez rok jako muzyczny dyrektor w archikatedrze St. Petri w Hamburgu.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Rosji, Luksemburgu i w Niemczech. Studiował także dyrygenturę na Yale University (USA).

W 2015 r. Thomas Cornelius skomponował brakujące Agnus Dei do Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta, premiera zakończyła się sukcesem w ślad za którym utwór ten był wykonywany m.in. w maju 2017 r. w Köelner Philharmonie oraz Bochumer Musikforum. Jako pianista, klawesymista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Bremer Philharmoniker, Schleswig Holstein Festival Orchester, pod batutą m.in.: Herberta Blomstedta, Thomasa Hengelbrocka, Christophera Hogwooda, sir Jeffreya Tate, Wojciecha Rodka i Krzysztofa Urbańskiego) w filharmoniach i salach koncertowych takich jak: Philharmonie de Paris, Concertgebouw Amsterdam, Festspielhaus Baden-Baden, Sala São Paulo (Brasilien), Konzerthaus Dortmund, Alte Oper Frankfurt, Elbphilharmonie und Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart.

Koncertując jako organista  grał w największych katedrach w Europie oraz w USA a w marcu 2017 roku wraz z NDR Elbphilharmonie Orchester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego odbył po raz pierwszy tournée w Japonii. W nowo otwartej sali koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu był zaangażowany do ponad 50 koncertów.

Materiał: bozecialo.pl