Wiadomości
wszystkieGUS: Obrót nieruchomościami w 2015r.
Szanowni Państwo,
Urząd Statystyczny w Bydgoszczy informuje, że na stronie Głównego Urzędu Statystycznego http://stat.gov.pl/ zamieszczone zostało opracowanie pn.
OBRÓT NIERUCHOMOŚCIAMI W 2015 R.
Najwięcej transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości miało miejsce w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Wartość transakcji przeprowadzonych w województwie mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim stanowiła 47,3% całkowitej wartości transakcji w Polsce. Najmniejsze obroty nieruchomościami w ujęciu ilościowym i wartościowym odnotowano w województwach: świętokrzyskim, opolskim, lubuskim i podlaskim. Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim obroty nieruchomościami w ujęciu ilościowym i wartościowym stanowiły odpowiednio 4,8% i 3,7% całkowitej wartości transakcji w Polsce.
Wykres 1. Liczba transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości ogółem w województwach w 2015 r.
Liczba transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości w przeliczeniu na 10000 mieszkańców w 2015 r. kształtowała się na poziomie od ok. 78 transakcji w województwie świętokrzyskim do ok. 142 transakcji w województwie dolnośląskim. Poza województwem dolnośląskim najwyższe wskaźniki charakteryzowały województwa: pomorskie, warmińsko- -mazurskie i lubuskie. Dla porównania wskaźnik ten w województwie kujawsko-pomorskim wyniósł 94 transakcje.
Wykres 2. Liczba transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości w przeliczeniu na 10000 mieszkańców w 2015 r.
Pod względem liczby zawartych transakcji kupna/sprzedaży w większości województw przeważały obroty nieruchomościami lokalowymi i gruntowymi. Najwyższy udział lokali (ok. 57%) odnotowano w województwie pomorskim, a największy udział nieruchomości gruntowych (ok. 64%) – w województwie podkarpackim. W województwie kujawsko-pomorskim w strukturze przeważały nieruchomości gruntowe (43%) oraz lokalowe (38%).
Wykres 3. Struktura ilości transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości wg rodzaju w województwach w 2015 r.
Biorąc pod uwagę wartość transakcji w siedmiu województwach przeważały obroty nieruchomościami lokalowymi, w pięciu województwach – nieruchomościami gruntowymi, w tym w województwie kujawsko-pomorskim. W pozostałych czterech województwach największa część obrotu dotyczyła nieruchomości zabudowanych.
Wykres 4. Struktura wartości transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości wg rodzaju w województwach w 2015 r.
Zapraszamy do korzystania z opracowań sygnalnych oraz wydawnictw publikowanych na stronach:
Głównego Urzędu Statystycznego http://stat.gov.pl
Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy http://bydgoszcz.stat.gov.pl.
Z poważaniem
Dyrektor
Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy
/-/Wioletta Zwara