III Letni Festiwal Organowy - wystąpią: Jonas Herzog oraz Gedymin Grubba - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

III Letni Festiwal Organowy - wystąpią: Jonas Herzog oraz Gedymin Grubba

Zapraszamy Państwa na kolejny koncert w ramach III Letniego Festiwalu Organowego Tuchola 2013. Tym razem w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi 14 lipca o godzinie 19:00 wsytąpią Jonas Herzog oraz Gedymin Grubba.


Jonas Herzog
Urodzony w 1980 roku w Wettingen, wychował się w Nussbaumen (AG). Pierwsze lekcje gry na organach pobierał u Andreasa Wittwera. Ukończył studia w Zurychu w klasie organów Petera Reicherta (dyplom nauczania) i Stefana Johannesa Bleichera (dyplom solisty), a także dyrygentury chóralnej u Beat Schafera Zajmuje się również budownictwem organów. Jest głównym organistą w kościele św. Marcina w Baar i Rosenberg, Winterthur. Inicjator koncertów w Dinger. Aktywnie koncertuje jako solista i kameralista.

Współpracuje z wybitnymi artystami i zespołami. Koncertuje wspólnie ze Stefanem Müllerem (Duo Tastologie.ch) na różnych instrumentach klawiszowych. Udziela się jako konsultant w zakresie budownictwa organów. Dyrygent kilku chórów w Aargau i Zurychu. W październiku 2001 otrzymał nagrodę Music Prize Kiwanis w Zurychu. Posiada nagrania radiowe i CD.


Zobacz również film z koncertu inauguracyjnego III Letniego Festiwalu Organowego w Tucholi:



Gedymin Grubba
ur. 17. lipca 1981 roku w Gdansku.  Absolwent AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej i improwizacji w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) – łącznie 14 kursów. Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał ok. 1.000 koncertów.Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent. Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata. Festiwal przyczynił się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. Równolegle w 1999 roku zapoczątkował także cykl Mariackich Wieczorów Kameralnych w Bazylice Mariackiej w Koronowie. Oba te cykle w bieżącym roku (2013) obchodzą jubileusz 15-lecia. W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę „Mestwin” za całokształt działalności kulturalnej, a w 2011 medal za zasługi dla Miasta i Gminy Pelplin.

Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 40 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie, cykl koncertów w Koronowie, czy w Nakle nad Notecią (od 2009 roku). Fundacja w bieżącym roku (2013) świętuje X-lecie swojej nieprzerwanej działalności.

W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski. Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.

W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja „Santo Subito! Witaj w domu!” została zarejestrowana
na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu. Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin oraz hejnału dla słynnego Sanktuarium we Wielu. Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. Do 2012 roku należał do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Posiada nagrania radiowe, płytowe (15 CD i 1 DVD) i telewizyjne (również jako dyrygent), zrealizowane także za granicą. Płyta CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie” m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka 2006, a w 2009 roku otrzymała status złotej płyty.

(mat. nadesłane)