Jak uchronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami? - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Jak uchronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami?

27 kwietnia br. przy współpracy Burmistrza Tucholi oraz Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, Oddział w Bydgoszczy, zorganizowane zostało seminarium pt. „Zagrożona młodzież”.

Miało ono na celu wdrożenie na terenie gminy Tuchola programu profilaktyki selektywnej „FreD goes net”, którego adresatami są młodzi ludzie używający narkotyków, alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

Realizacja projektu wymaga współpracy instytucji zajmujących się młodzieżą i jej problemami, dlatego też w seminarium wzięli udział przedstawiciele policji, kuratorzy, pracownicy socjalni, pedagodzy, dyrektorzy szkół oraz pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej i Domu Dziecka w Tucholi.

Wykłady podczas seminarium poprowadzili Robert Rejniak, specjalista psychoterapii uzależnień, trener, prezes Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, niezależny ekspert Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy MZ oraz dr n. med. Agnieszka Chrobot, specjalista chorób dzieci, zastępca koordynatora Oddziału Pediatrycznego i Neonatologicznego Szpitala Tucholskiego.

Program polega na prowadzeniu tzw. dialogu motywującego, czyli rozmowy, poprzez którą uzyskane zostaną informacje, co było powodem, że dziecko sięgnęło po alkohol, narkotyki, czy inne substancje psychoaktywne. Ważne jest, by współpracowały ze sobą służby i instytucje, które mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, a co za tym idzie, z ich problemami.

„W głównej mierze chodzi o to, by w porę zareagować i uchronić dzieci oraz młodzież przed uzależnieniem, by młodemu człowiekowi podać pomocną dłoń w chwili, gdy za sprawą używania alkoholu, narkotyków czy dopalaczy zaczyna wchodzić w pierwsze konflikty, np. z prawem czy w szkole. Wówczas musimy zastosować wczesną interwencję, by zahamować proces uzależnienia” – podkreślał Robert Rejniak.

Niestety, jak pokazują statystyki, liczba młodych ludzi sięgających po dopalacze, narkotyki alkohol czy inne substancje psychoaktywne rośnie w zatrważającym tempie.

„Często zdarza się, że trafiają do nas dzieci i młodzież w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Z kolei ich rodzice przeżywają szok, bo nie dopuszczają do siebie myśli, że ich pociechy mogły brać narkotyki czy też spożywać alkohol. Przyznają też, że nie wiedzieli, gdzie przebywa ich dziecko i co robi” – mówiła dr Agnieszka Chrobot.

Uczestnicy seminarium zgodnie stwierdzili, że wezmą udział we wdrażaniu programu „FreD goes net”. Jego realizacja rozpocznie się 15 maja br.

(mat. tuchola.pl)